Prague IoT Centre přinesl první zákazníky a milionovou investici

Prague Startup Centre (PSC) pořádá unikátní inkubační program Prague IoT Centre. Ten startupům v oblasti IoT a SmartCity nabízí nejen zkušené mentory, bezplatný vybavený IoT lab v centru Prahy, ale hlavně pomáhá získat pilotní zákazníky a investici. Zájemcům o podnikání s projekty ve fázi nápadu bez založené firmy pomáhá celá škála zkušených mentorů z partnerů programu – T-Mobile, SimpleCell, HPE, Microsoft, Conrad, EY nebo BigClown. Zároveň také program spolupracuje s městskou společností Operátor ICT a.s., která prostřednictvím projektů Smart Prague iniciuje a podporuje celoměstskou technologickou změnu v městském prostředí.

Jedním z projektů Prague IoT Centre je Comfort Meter, který měří vnitřní prostředí pražských škol, školek a vybraných kanceláří a informace o CO2, teplotě a vlhkosti přenáší přes síť Sigfox a vizualizuje v reálném čase. Vše s nulovým nárokem na instalaci a infrastrukturu v budovách. Tento projekt získal díky programu desítky instalací u prestižních pilotních zákazníků typu ČEZ, Impact Hub Ostrava a pražský magistrát. Na rozjetí výroby získal investici milion korun a výrobního partnera s kontakty v Číně. Comfort Metery ve svých prostorách v rámci pilotu testovali i prestižní zákazníci jako např. ČEZ nebo Impact Hub v Ostravě.

„V průběhu testování Comfort Meteru jsme úzce spolupracovali s PSC a měli tak příležitost jeho průběh aktivně ovlivňovat. Díky pilotu jsme byli schopni ověřit funkčnost a spolehlivost jak sítě Sigfox, tak i Comfort Meterů samotných a současně i otestovat zájem lidí o tématiku kvality ovzduší,“ popisuje spolupráci s Prague IoT Centre Barbora Maurová, inovační specialistka ČEZ.

Jednotky Comfort Meteru využívá také jedno z center největší coworkingové sítě v ČR, Impact Hub Ostrava. Vzhledem k počtu členů, akcí a návštěv je potřeba v prostoru neustále hlídat a udržovat optimální pracovní podmínky. Čidlo mají umístěné v open space, kde denně prochází přes sto lidí. Během večerních akcí pak čidla procházejí zatěžkávací zkouškou. „Díky notifikaci překročení limitů CO2 vím i z domu, že v Hubu probíhá velký pronájem,“ uvedl jeho ředitel Filip Goszler.

Kromě Comfort Meteru byly do programu vybrány i další zajímavé startupy. Neuron Soundware analyzuje zvuky, díky čemuž dokáže odhalit například poruchy strojů. Rádi by navázali spolupráci s dodavateli IoT zařízení napájené baterií. Firma TData (TraceNet) monitoruje mobilní stroje a díky senzorům nabízí informace o jejich využití, do programu se přihlásila kvůli cenným radám zkušených mentorů.

Další místa v programu jsou stále volná. Zájemci o účast v programu Prague IoT Centre najdou bližší informace a přihlášku na adrese www.pragueiotcentre.cz.

Newsletter