Proč klesají americké akcie pošesté v řadě? Úřaduje ropa

Americké akcie opětovně ztratily. Index Dow Jones utrpěl šestý pokles v řadě. Energetické tituly se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. Ceny akcií technologických podniků naopak rostly a v čele stál Apple a také Alphabet.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si odepsal 0,15 procenta a uzavřel na 18.404,51 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,13 procenta na 2170,84 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,43 procenta na 5184,20 bodu.

Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil oslabily zhruba o 3,5 procenta, její konkurent Chevron si odepsal 3,3 procenta.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se během dnešního obchodování propadla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se dostala pod hranici 40 dolarů za barel. Investoři totiž mají obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh. Severomořská ropa Brent odepisovala necelá tři procenta u 42 dolarů za barel.

Na ropě se usadil medvěd. Drtí těžaře, pivaře i motorkáře

Cena akcií výrobce elektromobilů Tesla Motors zamířila dolů po zprávě o tom, že firma zaplatí 2,6 miliardy dolarů (63 miliard Kč) za převzetí výrobce solárních panelů SolarCity. Oběma firmám vládne vizionář a miliardář Elon Musk. Akcie technologického gigantu Apple, který vyrábí například telefony iPhone, i akcie společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, však posílily.

Elon Musk spojí akcie firem SolarCity a Tesla, transakce za 2,6 mld. USD

Dolar dnes na devizovém trhu mírně oživil poté, co zažil nejhorší týden za poslední tři měsíce. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval v závěru obchodování v New Yorku nárůst o 0,2 procenta na 95,755 bodu. Euro si vůči dolaru odepisovalo 0,1 procenta na 1,1165 USD. Za celý minulý týden se dolarový index propadl o dvě procenta, a to mimo jiné kvůli překvapivě slabým údajům o vývoji hrubého domácího produktu USA ve druhém čtvrtletí.

Newsletter