Proč v poslední době vzrůstá cena palivového dřeva?

Zdroj: Freepik

Svět je těsně propojený. Pokud se změní rovnovážný stav, roztočí se kolotoč změn. Tohle potkalo i oblast zajištění teplotního komfortu domácností a začala stoupat cena palivového dřeva. Přečtěte si o vývoji a faktorech, které tuto oblast ovlivňují.

Začátek změn ceny palivového dřeva

Už od podzimu roku 2021 se začaly měnit ceny fosilních paliv. V naší oblasti je poměrně často využívané topení plynem. Jeho ceny však začaly pomalu a jistě stoupat. Naplno se to projevilo po začátku konfliktu na Ukrajině, kdy došlo k raketovém nárůstu tržních cen, krachu několika dodavatelů energií, a to vše při ukončení fixací výše plateb domácnostmi. To donutilo mnoho odběratelů na přechod k vytápění pevnými palivy. Mezi tuzemskými favority je stále výhodné palivové dříví.

Proč byla dřív nízká cena palivového dřeva?

Česká republika je hustě zalesněná. Probíhala tu kůrovcová kalamita, která postihla smrkové lesy. Tudíž tu byl nadbytek palivového dříví vzhledem k obrovské nucené těžbě. Cena palivového dřeva za kubík se ještě vloni pohybovala v relaci pár stovek korun. Majitelé lesů se snažili zbavit zásob. Prodávalo se do zahraničí, mezi největší odběratele patřila Čína. Dále jsou to okolní státy, hlavně Rakousko a Německo.

Zdroj: Freepik
Zdroj: Freepik

Zvýšená poptávka po palivovém dříví

V souvislosti s nestabilní dobou začala narůstat poptávka po alternativách plynu a elektřiny a ceny palivového dřeva začaly růst. Mezitím kůrovcová kalamita polevila a zároveň platily dřívější smlouvy na vývoz. Mnoho domácností znovu oživuje své staré kotle a krby na dřevo. Prodej palivového dřeva začal stoupat při současném poklesu těžby. V zásadě je nabízeno pouze dřevo z průběžné těžby, které potřebuje vysušit. Ale co dělat, když potřebujete palivové dříví na tuto zimu? I takové je k sehnání.

Náklady obsažené v ceně palivového dřeva

Jako u všeho zboží i cenu palivového dřeva výrazně ovlivňují mzdy zaměstnanců. Těch je zásadní nedostatek a musí být dobře zaplaceni, aby neodcházeli do jiných oborů. K tomu se ještě přičítají vysoké ceny nafty. Nákladné jsou opravy strojů a nákupy nových. Při současném objemu zpracované suroviny je opotřebení obrovské. Tohle všechno se počítá do částky, kterou zaplatíte za palivové dřevo.

I přes nárůst ceny palivového dřeva pokračuje prodej

Podle Českého statistického úřadu narostla cena palivového dřeva ve druhém čtvrtletí o 111 % meziročně. Sečetlo se mnoho faktorů aktuálního vývoje. A ani maximální cena nezastavila prodej palivového dřeva – někteří se zásobují i na několik let dopředu, aby se vyhnuli možnému dalšímu zdražování.

Nejisté budoucí ceny palivového dřeva

Je otázkou, kam až se cena palivového dřeva dostane. Jedinou jistotou je, že v oblasti zajištění tepla zůstává stále nejlevnější palivové dřevo. Ze všech pevných paliv se stalo nedostatkovým produktem a ceny rostou při panice běžných spotřebitelů. Vše v budoucnu ovlivní situace směrem na východ od České republiky.

Kde koupit dřevo na zimu?

Potřebujete nakoupit palivové dříví na letošní topnou sezónu? V nabídce e-shopu Optimtop.cz naleznete aktuálně skladem měkké i tvrdé palivové dřevo ideálně připravené pro aktuální topnou sezónu. Rozvoz probíhá na paletách. Dříví je připraveno narovnané nebo v pytlích, které snadno a jednoduše odnesete ke krbu či kotli.

 

Newsletter