Prodejcům medu od Včelpa uložila SZPI pokutu 5,9 milionu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila prodejcům medů od výrobce Včelpo celkovou pokutu 5,9 milionu korun. V medu našla rezidua antibiotik. Jde o 29 vzorků, které odebrala v loňském posledním čtvrtletí v maloobchodní sítí, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva. Proti pokutě mohou obchodníci podat rozklad.

Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů, už dostalo dříve pokutu 1,2 milionu korun od Státní veterinární správy. Před dvěma měsíci se závadné medy likvidovaly v ostravské spalovně, byly to desítky tun. Seznam závadných šarží lze najít například na portále Potraviny na pranýři.

Inspekce nařídila stáhnout předmětné šarže z prodeje a doporučila spotřebitelům, stejně jako veterináři, aby med nejedli. Dlouhodobá konzumace zbytků léčiv totiž zvyšuje odolnost bakterií vůči antibiotikům a ty poté nejsou tak účinná. Konzumace sama o sobě nebezpečná není.

Otázkou nyní je, jak se prodejci k pokutě postaví. Obvykle sankci vymáhají po dodavateli závadného zboží, v tomto případě by pokutu vymáhali od Včelpa.

Vedení svazu včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s antibiotiky do českého medu. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Nyní už firma med znovu po veterinárním vyšetření prodává.

Newsletter