Prodeje investičních šperků v roce 2017 vzrostly o více než třetinu

Největší české klenotnictví ALO diamonds mělo v roce 2017 nejvyšší tržby v rámci celé své 22leté historie. V Česku v roce 2017 prodalo o 37 % více investičních klenotů v hodnotě nad 100 000 korun než v předešlém roce. Stejný meziroční nárůst zaznamenaly i tržby. Největší růst prodejů (54 %) se týkal kategorie šperků v cenovém rozmezí 150 000 až 200 000 korun. Z klenotů s barevnými drahokamy zaznamenaly největší růst tržeb šperky se safíry (60 %) a šperky se smaragdy (54 %). Zatímco klenoty za milion a více korun se donedávna prodávaly výhradně v pražské centrále ALO diamonds, v roce 2017 kupující pořizovali takto hodnotné šperky i na buticích.

Klasické investiční nástroje zklamaly

Jedním z důvodů rostoucích prodejů investičních šperků je také vyšší kupní síla obyvatel, kteří hledají možnosti, kam a jak dlouhodobě uložit své finance pro jejich spolehlivé a stabilní zhodnocení. Trendem je uložení dlouhodobě volných finančních prostředků do investičních klenotů. Ty lze dokonce předávat dalším generacím. Jedná se tak o spolehlivou formu pro uložení části rodinného majetku.

„Česko i Slovensko zažívá nebývalý zájem o investiční šperky. Počet prodaných kusů v České republice vzrostl o více jak třetinu a stejně tak vzrostly i prodeje. Na Slovensku je růst ještě výraznější. Počet prodaných kusů se meziročně navýšil dokonce o 51 % a tržby o 36 %,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Češi nakupují více klenotů s barevnými drahokamy

Češi a Slováci nejčastěji volí šperky s bílými diamanty. Ceny těchto vyhledávaných kamenů v případě větších rozměrů a špičkové kvality vzrostly za posledních 10 let zhruba o 60 %. V Česku se ale zájem pomalu přesouvá k nejznámějším barevným kamenům. Ještě před pár lety tvořily dle ALO diamonds šperky s barevnými drahokamy jen čtvrtinu prodejů. Dnes to je skoro polovina. Češi stále častěji preferují safíry, smaragdy a rubíny. Tržby ALO diamonds za klenoty s těmito drahými kameny vloni v naší zemi vzrostly meziročně téměř o polovinu (43%).

Investiční klenoty se safíry zaznamenaly vloni v českých buticích ALO diamonds meziroční nárůst tržeb o 60 %, šperky se smaragdy o 54 % a klenoty s rubíny o 3 %. „Barevné drahé kameny jsou do investičních šperků zasazovány proto, že jejich ceny dlouhodobě rostou. Ceny turmalínů za posledních 10 let podle společnosti Gemval vzrostly o 213 % a ceny smaragdů o 139 %. Rubíny za stejné období zhodnotily o 59 % a safíry o 38 %. Výjimečné barevné drahokamy se sytou barvou a vysokou čistotou bývají mnohdy hodnotnější než diamanty,“ dodává Alojz Ryšavý.

Newsletter