Propuštění redaktoři čínského časopisu žalují vládu v Pekingu

Propuštění členové vedení a redaktoři liberálního čínského časopisu žalují vládu v Pekingu ve snaze získat znovu kontrolu nad jedním z nejznámějších politických magazínů v zemi. Informovala o tom dnes agentura AP.

Ministerstvo kultury minulý měsíc vyměnilo vedoucí pracovníky časopisu Jen-chuang Čchun-čchiou, jehož název bývá překládán jako Čína v průběhu věků, obsadilo jeho kanceláře a vydalo číslo pod jejich jmény.

Ačkoli bývalí zaměstnanci časopisu a jeho stoupenci nevěří, že magazín má nezávislou budoucnost, žalující strana doufá, že se alespoň podaří časopis zcela zrušit. Chce zabránit úřadům, aby pokračovaly v publikaci dalších čísel bez jejich souhlasu.

Podle bývalých pracovníků nové vedení časopisu angažuje neomaoisty a nacionalistické autory. „To je v naprostém protikladu k duchu našeho časopisu,“ řekli.

Magazín byl založen v roce 1991 vysokými představiteli liberálního křídla čínské komunistické strany. Časopis po dobu své existence prosazoval postupné uvolňování politického ovzduší a věnoval se citlivým obdobím čínských dějin, jako byla čínská „kulturní revoluce“. Nesčetněkrát proto bojoval s cenzory, ale až doposud se mu dařilo přežívat, mimo jiné díky vlivným sympatizantům, k nimž patřili i někteří vysocí vojenští činitelé, napsala agentura AP.

Boj o časopis přichází v době, kdy vláda prezidenta Si Ťin-pchinga čím dál intenzivněji umlčuje disent i jakékoli hlasy kritické vůči čínskému komunistickému režimu.

Newsletter