Průměrná cena nových bytů v Praze meziročně vzrostla o 11 %

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze v květnu a červnu dosáhla 75.600 korun za metr čtvereční, meziročně o 11,2 procenta více. V porovnání s průměrem předchozích dvou měsíců cena vzrostla o 2,8 procenta. Na konci června bylo v metropoli k prodeji 4713 volných nových bytů, meziročně zhruba o 31 procent méně. Vyplývá to z nejnovějších údajů poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.

„Oproti průměru roku 2014 nabídkové ceny vzrostly dokonce o 16 procent. V květnu a červnu se zvýšil také počet prodaných bytových jednotek, oproti předešlým dvěma měsícům o pět procent,“ uvedl ředitel oddělení nemovitostí Deloitte Miroslav Linhart.

Celkově si Pražané před prázdninami pořídili nové byty téměř za 6,5 miliardy korun. Nejdráže se byty prodávaly v Praze 2, kde průměrná cena za metr čtvereční dosáhla 139.200 korun. Nejlevnější byla Praha 9 s průměrnou cenou 59.100 korun za metr čtvereční.

Nových developerských projektů na pražském rezidenčním trhu ubývá. Zatímco loni v květnu a červnu v metropoli přibylo ve 31 projektech 1555 bytů, letos ve stejném období už jen 19 projektů s 1058 jednotkami. „Potvrzuje se tak trend postupného úbytku nových bytů v Praze, kdy zásoba volných bytů se za poslední dva měsíce snížila o dalších více než 450 a poprvé za poslední tři roky klesla pod hranici pěti tisíc nových nabízených bytů,“ doplnil jednatel portálu Cenovamapa.org Milan Roček.

Ve sledovaném období z nabídky developerů ubylo 1424 bytů, nejvíce společnostem Central Group (353), Finep (100) a Skanska (86). Průměrná nabídková cena prodaných bytů v pražských developerských projektech činila 68.500 korun za metr čtvereční.

Za důležitý fakt je podle Deloitte třeba považovat ochotu trhu nakupovat dražší byty. „Omezená nabídka nutí klienty přehodnotit uvažování o celkové kupní ceně bytových jednotek. Klienti byli v květnu a červnu ochotni akceptovat větší a zejména dražší byty,“ dodal manažer oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.

Newsletter