Průzkum: Ceny realit v Německu letos stoupnou až o čtyři procenta

Ceny nemovitostí v Německu se v letošním roce zvýší o tři až čtyři procenta, a to navzdory rostoucí stavební aktivitě. Vyplývá to z průzkumu německé stavební spořitelny LBS. Poptávku po nemovitostech podle průzkumu tlačí vzhůru nízké úroky, stoupající mzdy, nízká nezaměstnanost i velký příliv migrantů.

„Dobrou zprávou je, že stavební aktivita na tento vývoj reaguje, což by mělo v budoucnosti přinést určitou úlevu,“ uvedl šéf LBS Axel Guthmann. Upozornil, že počet vydaných stavebních povolení se v loňském roce vyšplhal na patnáctileté maximum. „Prozatím se však obyvatelé Německa budou muset smířit s dalším růstem cen,“ dodal.

Nemovitosti jsou podle průzkumu nejdražší v Bavorsku, například cena rodinného domu na mnichovském předměstí Grünwald se pohybuje kolem 1,55 milionu eur (42 milionů Kč). Nejlevnější nemovitosti jsou naopak ve východním Německu, napsala agentura Reuters.

Německo bylo po desetiletí národem nájemníků a opatrných střadatelů, nyní si však rostoucí počet Němců pořizuje nemovitosti. Kupci realit si tak nejen zajišťují vlastní bydlení, ale často také hledají investiční výnosy, které jim úspory uložené v bankách vzhledem k nízkým úrokovým sazbám nemohou přinést.

Newsletter