Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0860 za euro. Koruna drží zisky, avšak část jich smazala nad 24,70 za euro.

PwC: Umělá inteligence navýší světové HDP o 15,7 bilionu dolarů

Díky umělé inteligenci se do roku 2030 zvýší světové HDP o 14 %, tedy o 15,7 bilionu dolarů. To je více než nynější produkt Číny a Indie dohromady. Polovina tohoto nárůstu bude výsledkem zvýšení produktivity. V dnešní rychle se měnící ekonomice tak umělá inteligence podle studie společnosti PwC představuje největší obchodní příležitost.

Studie předpokládá, že za necelou polovinou veškerých výnosů z umělé inteligence v období 2016 – 2030 bude stát vylepšení produktivity práce. O zbývající se postará zvýšená poptávka spotřebitelů po dokonalejších produktech umělé inteligence. Největší objem nárůstu zaznamená Čína (26% nárůst HDP) a Severní Amerika (14,5 %), což dohromady činí 70 % vlivu na světovou ekonomiku.

  • I Evropa a vyspělé oblasti Asie zaznamenají významné výnosy z umělé inteligence (9-12% nárůst HDP do 2030);
  • Z počátku zaznamená vyšší výnosy Severní Amerika, a to hlavně díky své připravenosti na její příchod a velkému množství pracovních pozic, které by mohly být nahrazeny výkonnějšími technologiemi;
  • Čína začne výnosy USA převyšovat během deseti let, tedy až získá nezbytné technologie i expertízu pro její zavedení;
  • Rozvojové země zaznamenají skromnější nárůst (méně než 6 % HDP), především díky mnohem nižším předpokladům k zavedení technologií tohoto odvětví (včetně Latinské Ameriky a Afriky).

„Umělá inteligence v sobě skýtá velký potenciál, ne-li větší než ten, který přinesla automatizace,“ řekl Anand Rao, světový lídr pro oblast umělé inteligence v PwC.

Obecně nejvyšší výnosy zaznamenají odvětví maloobchodu, finančnictví a zdravotní péče, kde zavedení umělé inteligence zvýší produktivitu, hodnotu produktů a spotřebu.

„K využití plného potenciálu, který umělá inteligence nabízí, je zapotřebí změnit i způsob řízení firem a obecně přijmout koncept, že složitá rozhodování může místo lidí vykonávat umělá inteligence. Tomuto modelu je nutné nejen přizpůsobit interní procesy a organizaci, ale také akceptovat nové typy rizik, která jsou s umělou inteligencí spojena, a naučit se s nimi pracovat,“ řekl Petr Ložek, partner v oddělení Poradenství PwC ČR.

Newsletter