Rakouskému provozovateli mýtných systémů Kapsch stoupl zisk 5 pct

Rakouskému provozovateli mýtných systémů Kapsch TrafficCom stouply v prvním fiskálním pololetí tržby i zisk. Čistý zisk za šest měsíců do konce září se zvýšil o pět procent na 20,1 milionu eur (543,8 milionu Kč). Příjmy pak vzrostly o 27 procent na 311,7 milionu eur, uvedla agentura Reuters. Kapsch TrafficCom vlastní firmu Kapsch Telematic Services, která je v České republice zodpovědná za provoz elektronického systému výběru mýtného.

Na celkových tržbách skupiny se třemi čtvrtinami podílejí příjmy z mýtného systému. Zbytek činí příjmy divize inteligentní mobility. Provozní zisk za pololetí stoupl rovněž o pět procent na 28,7 milionu eur.

Kapsch TrafficCom letos v květnu oznámil, že převezme zbývajících 48 procent akcií české divize Kapsch Telematic Services. Jejich vlastníkem byla investiční skupina Vienna Capital Partners.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných úseků silnic první třídy. Loni systém inkasoval 9,7 miliardy Kč, což byl rekord a meziroční nárůst zhruba o 12 procent. Za devět let provozu se na mýtném vybralo více než 67 miliard Kč.

Současná desetiletá smlouva o správě mýtného systému se společností Kapsch vyprší na konci letošního roku. Ministerstvo dopravy letos v srpnu podepsalo s firmou dodatek ke smlouvě, který ji zajišťuje správu mýtných bran na další maximálně tři roky, za které má získat 5,27 miliardy korun.

Newsletter