Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

RE/MAX: Ceny nájmů v 2. čtvrtletí výrazně stoupaly

Zdroj: Depositphotos

Makléři realitní sítě RE/MAX zaznamenali v druhém čtvrtletí tohoto roku výrazný skok v cenách nájmů bytů. Nárůst se týká zejména velkých měst jako je Praha, Brno nebo Mladá Boleslav, kde za poslední období vzrostl průměrný nájem až o 30 procent.

Současně pokračuje trend vzrůstajícího počtu uzavřených nájemních smluv, který navazuje na situaci v prvním kvartále, kdy RE/MAX zaznamenal vyšší zájem o 20 procent oproti předchozímu období. Na trhu s nájemním bydlení se již začaly plně projevovat dopady, které jsou způsobeny zvyšováním hypotečních sazeb a zpřísněním podmínek České národní banky pro jejich schvalování, protože část zájemců o vlastnické bydlení, byla nucena začít hledat nájemní bydlení.

„Vliv na zvýšení ceny nájmů, například v Praze, má také například návrat zahraničních turistů, kteří opět využívají krátkodobá ubytování prostřednictvím platformy Airbnb nabízející tisíce bytů, které byly v období covidu pronajímány pro běžné bydlení. Kromě vlny válečných uprchlíků z Ukrajiny, která si hledá v Česku dlouhodobé ubytování, zvýšil zájem o nájmy také návrat vysokoškolských studentů do univerzitních měst,“ vysvětluje generální ředitel RE/MAX Jan Hrubý.

Nejvíce se pronajímaly menší byty, především dvoupokojové, jednopokojové nebo garsonky

Ceny nájmů ve srovnání s předchozím čtvrtletím v některých lokalitách výrazně stouply a nejvyšších hodnot dosahují v Praze, kde v průměru zaplatí nájemce 318 korun za metr čtvereční. Vysoké ceny za nájem se drží také v Mladé Boleslavi, kde v druhém čtvrtletí dosahovala cena nájmu za metr čtvereční 269 korun nebo v okrese Brno – venkov, kde průměrný nájem činil 277 korun a v Brně městě 262 korun za metr čtvereční. V okresech v okolí hlavního města v okresech Praha západ se nájem pohybuje okolo částky 287 korun na metr a na Praze východ 218 korun za metr. Naopak nejlevnější nájmy se pohybují od 162 korun na metr čtvereční v okrese Teplice, 165 korun v okrese Karviná nebo 175 korun v okrese Most. „Do celkového růstu výdajů za nájemní bydlení musíme také započítat dramatický růst cen energií, které se projevují zejména u nově uzavřených smluv, v jejímž rámci se projevují vysoké ceny elektřiny, plynu nebo také poplatku za svoz komunálního odpadu,“ doplňuje situaci Jan Hrubý.

Poptávka po vlastnickém bydlení zatím trvá

I v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku pokračovala v České republice v rámci sítě RE/MAX zvýšená poptávka po koupi bytu. Přesto je evidentní, že se oproti předchozímu roku snižuje počet zájemců o nemovitosti a jejich prodej trvá delší dobu.

„V posledním čtvrtletí pozorujeme také mírný nárůst ve prospěch plateb v hotovosti, a to z důvodu zdražování hypotečních úvěrů a dalšího zpřísnění podmínek pro jejich poskytování. Důvod mírného nárůstu plateb v hotovosti může být vedle růstu úrokových sazeb a přísnější podmínek pro poskytování hypoték, také doběh hypotečních produktů tzv. Bez nemovitosti, schválených za výhodných úrokových podmínek. Některé banky poskytovaly lhůtu na vyhledání vhodné nemovitosti a čerpání hypotéky až dva roky.  Atraktivita těchto produktů pro banky díky překotně rostoucím sazbám prudce klesá, a tak očekáváme spíše jejich útlum,“ vysvětluje Jan Hrubý.

Největší zájem o koupi mezi klienty byly zejména byty o velikosti 2+1, 2+kk a také větší třípokojové byty pro rodinné bydlení. Průměrná cena za metr čtvereční za prodaný byt se v jednotlivých regionech výrazně liší.

Nejvyšší cena bytů ve druhém čtvrtletí 2022 byla dosažena v Praze, kde se průměrná cena za metr čtvereční bytu prodaného v síti RE/MAX pohybuje kolem 119 000 korun za metr čtvereční. V Brně se za částka za metr čtvereční udržela na hodnotě 101 000 korun a hned v závěsu se pohybují nemovitosti v okrese Praha západ s 100 000 korunami za metr čtvereční a Praha východ s průměrnou cenou bytu 85 000 za metr čtvereční.

Naopak za nejnižší ceny na metr čtvereční se prodávají byty v Ústeckém kraji především v okresech Most, kde kupující v průměru zaplatili 26 700 korun za metr čtvereční, v okresu Chomutov 24 000 korun za metr a Teplice 25 400 korun.

O společnosti RE/MAX

Společnost RE/MAX je nejúspěšnější síť realitních kanceláří po celém světě, za kterou stojí více než 45 let praxe a zkušeností. Na český trh vstoupil RE/MAX v dubnu roku 2005 a jako první na místním realitním trhu zavedl etický kodex, reklamační řád a garanci kvality služeb. Navazuje tak na tradici celosvětového pojetí skutečně kvalitních služeb se zárukou. V současnosti je RE/MAX Česká republika franšízou číslo jedna v prodeji a pronájmu nemovitostí, ale také nejúspěšnějším poskytovatelem franšízových licencí v oblasti realit. V Česku je aktuálně otevřeno 168 franšízových kanceláří a pod značkou RE/MAX pracuje více než 1350 realitních makléřů. Společnost RE/MAX je také hrdým držitelem ocenění Franchisa roku a již po osmé v řadě obhájil RE/MAX známku kvality – Superbrands.

 

Newsletter