Reakce experta ČMIS na nefungující elektronický systém přihlášek na SŠ

Václav Svátek, generální ředitel cloudové a IT společnosti ČMIS:

Pokud je zde stanovené datum, kdy má být systém spuštěn a kdy má fungovat, každý expert v soukromé oblasti by očekával, že systém pro přihlášky poběží bez problémů. Běžný postup v oboru totiž velí, že před ostrým spuštěním probíhá postupné ladění, testuje se zátěž, ale také funkčnost. Zatímco v soukromém IT sektoru se řeší pomalu každý detail uživatelského rozhraní, v tomto případě se dozvídáme, že nefunguje jedna z funkcí, která je zásadní pro to, co má systém dělat. Je zřejmé, že bez funkčního nahrávání příloh si nikdo žádnou přihlášku na střední školu nepodá.

Dalším problémem, který stojí za odkladem, má být podle ministerstva školství zabezpečení. Zarážející je přitom vyjádření ředitele CERMATU, který nyní mluví o provedení penetračních testů. Ty měly být provedeny samozřejmě dávno předtím, než byl systém naostro spuštěn, a ne nyní, kdy tisíce rodičů čekají, až budou moci svému dítěti podat přihlášku. I zde evidentně došlo k silnému zanedbání.

Dá se ale předpokládat, že tyto problémy jsou spojené také s nedostatečnou kapacitou. Nasvědčuje tomu fakt, že ministr školství i CERMAT vyzvali rodiče, aby nevyužívali první a poslední možnost k podání přihlášky. I zde se tedy jedná o podobnou situaci jako v případě eDokladů, kde byly problémem základní registry provozované DIA a nedostatečně výkonný hardware, na kterém tyto registry běží.

Pokud tomu tak je, jedná se ještě o něco tragikomičtější případ, protože zatímco u elektronické občanky nelze s přesností určit, kolik občanů o ní bude mít zájem, u počtu uchazečů o studium na střední školách má stát samozřejmě velmi přesná data. Tento počet zájemců je zároveň logicky mnohem nižší než v případě eDokladů. Podle dat samotného CERMATU loni podávalo přihlášku na SŠ něco přes 100 tisíc uchazečů. Elektronicky tak přihlášku podává jen určitá část z nich a technicky by se tedy mělo jednat o naprosto zvládnutelnou situaci. Místo toho jsme ale opět svědky nepovedeného projektu, za kterým stojí stát.

Newsletter