Řecko dle vlády čeká příští rok návrat k vysokému růstu

Řecká vláda očekává, že ekonomika země se příští rok vymaní z recese a vrátí se k růstu. Hlavním pohonem má být soukromá poptávka a nové investice. Obrovské zadlužení země se pak má mírně snížit a přebytek primárního rozpočtu dosáhnout dvě procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který dostal řecký parlament ke schválení. Parlament by měl začít debatovat a hlasovat o rozpočtu na počátku prosince.

Ekonomická recese snížila od roku 2008 HDP země o 25 procent. V příštím roce by řecká ekonomika podle nejnovějšího odhadu měla vzrůst o 2,7 procenta. Letos vláda čeká mírný pokles o 0,3 procenta.

Primární rozpočet, který nezahrnuje obsluhu dluhu, hospodaření systému sociálního zabezpečení a rozpočty místních samospráv, má příští rok vykázat přebytek dvě procenta HDP. Letos by měl činit 1,1 procenta.

Zadluženost země se má příští rok snížit na 176,5 procenta HDP z letošních 180,3 procenta HDP. Vláda však považuje zadlužení za neudržitelně vysoké a chce vyjednat s věřiteli odpuštění části dluhu. Oddlužení prosazuje i Mezinárodní měnový fond.

Atény letos nesplní svůj plán příjmů z privatizace. Vláda počítala s příjmy 2,5 miliardy eur (675,7 miliardy Kč), získala však zhruba 500 milionů eur. V příštím roce mají příjmy z privatizace činit 2,03 miliardy eur, hlavně díky prodeji regionálních letišť a plynárenské firma DESFA a pronájmu bývalého letiště Atény Hellenikon.

Míra nezaměstnanosti se má příští rok snížit na 22,6 procenta z letošních 23,7 procenta. I tak bude více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem v eurozóně.

Řecko již od roku 2010 získalo tři záchranné úvěry, poslední loni v červenci, napsaly agentury AP a Reuters.

Newsletter