Regulátoři v USA zakázali prodej elektronických cigaret mládeži

Americký federální Úřad pro potraviny a léky (FDA) dnes zakázal prodej veškerých elektronických cigaret, doutníků a dýmkového tabáku osobám mladším 18 let. Nařídil rovněž výrobcům, aby mu uvedené produkty předložili ke kontrole.

Dnešním rozhodnutím se tyto produkty dostávají pod federální dozor, pod který již spadají ostatní tabákové výrobky, například cigarety či tabák pro ručně balené cigarety.

Nová pravidla pro rychle rostoucí odvětví elektronických cigaret se již dlouho očekávala. Kromě zákazu prodeje mladistvým požadují pravidla také nová zdravotní varování. Výrobci navíc budou muset získat k prodeji všech elektronických cigaret uvedených na trh od roku 2007 federální povolení, píše agentura AP.

E-cigarety jsou zařízení na baterii, která přeměňují kapalnou náplň s nikotinem na páru. Jsou rychle rostoucí alternativou kouření běžných tabákových cigaret. Mezi řadou kuřáků jsou oblíbené, protože neobsahují dehet a další chemické látky jako běžné cigarety.

Vědci se nicméně podle agentury AP zatím nedokázali shodnout na kladech a záporech elektronických cigaret, například na otázce, zda tyto cigarety přivádějí mladé lidi k normálnímu kouření.

Počet uživatelů elektronických cigaret mezi žáky základních a středních škol v USA loni podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) stoupl na tři miliony z předloňských 2,5 milionu.

Newsletter