Dolar dnes ráno zpevnil pod 1,0950 za euro. Měny regionu posílily. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Regulovaná cena elektřiny příští rok klesne o 1,2 procenta, plyn zdraží

Regulovaná cena elektřiny pro domácnosti příští rok poklesne o 1,2 procenta. Konečnou cenu pro spotřebitele určí až dodavatelé. Celkové náklady na plyn se naopak zvýší, a to o 1,18 procenta až 4,74 procenta podle toho, k čemu lidé plyn využívají. Dnes to oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ).

Na snížení regulované ceny elektřiny, která obsahuje především poplatek za přenos a distribuci i příspěvek na obnovitelné zdroje energie, se podle ERÚ pozitivně podepsal pokles tržních cen silové elektřiny. Změna regulovaných cen pro konkrétního zákazníka se ale bude lišit v závislosti na regionu, kde je zákazník připojen k elektrizační soustavě. Odlišnosti mohou být způsobeny zvolenou distribuční sazbou, odlišným charakterem odběru a množstvím spotřebované elektřiny. Konečnou cenu ovlivní i volba dodavatele silové elektřiny, což má vliv na neregulovanou složku ceny, uvedl ERÚ. Regulovaná složka tvoří asi 60 procent výsledné ceny elektřiny.

V souvislosti s cenami plynu se úřad podle své předsedkyně Aleny Vitáskové původně obával výraznějšího zdražení, a to kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině, takový vývoj ale nenastal. Regulovaná složka ceny plynu příští rok vzroste zhruba o 7,4 procenta. Tato složka tvoří 23,4 procenta z celkové ceny za dodávky plynu.

Nové rozhodnutí k cenám tepelné energie pro příští rok úřad vydávat nebude, dál tak bude platit jeho cenové rozhodnutí z loňského listopadu. Závazné podmínky pro věcně usměrňované ceny tepelné energie se nemění, uvedl ERÚ.

Cena elektřiny příští rok klesne o 2,5 procenta

Newsletter