Republikán Ryan definitivně odmítl nominaci do boje o Bílý dům

Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan dnes definitivně odmítl spekulace o tom, že by se mohl jako soupeř Donalda Trumpa zapojit do zápasu o nominaci kandidáta republikánů pro prezidentské volby. V prohlášení v sídle vedení Republikánské strany řekl, že vybírat by se mělo jen z politiků, kteří prošli primárkami.

Podle amerického tisku na populárního Ryana republikánské vedení sázelo, protože se jevil jako vhodná alternativa konzervativního newyorského magnáta. Jeho dosavadní volební kampaň republikánské politiky děsí, protože Trumpovy nevybíravé výroky voliče odrazují a podle mnohých republikánů předem likvidují jeho šance na vítězství v prezidentských volbách.

Ryan se do nominačního zápasu nezapojil a výzvy, aby se Trumpovi postavil, už několikrát odmítl. Loni se ale choval v podstatě stejně, když mu bylo nabízeno uvolněné místo šéfa Sněmovny reprezentantů. Přesto post nakonec přijal. Mnozí proto doufali, že Ryan i v nominačním prezidentském zápasu nakonec své odmítavé stanovisko změní.

„Nepočítejte se mnou,“ řekl dnes Ryan novinářům ve Washingtonu. „Ať je jasno: nechci a nehodlám přijmout nominaci naší strany. Dospěl jsem k jasnému rozhodnutí neucházet se o post prezidenta, nedovolím, aby mé jméno v nominaci padlo,“ konstatoval.

Pokud žádný z kandidátů nepřijde na červencovou závěrečnou nominační konferenci se zajištěnou většinou delegátů, musí být podle Ryana v dalších volebních kolech výběr omezen jen na ty politiky, kteří prošli primárkami. „Prostě si myslím, že chce-li člověk získat stranickou nominaci, aby se stal prezidentem, musí se boje skutečně zúčastnit,“ prohlásil Ryan.

Závěrečná nominační konference republikánů se uskuteční v červenci v Clevelandu a zúčastní se jí 2472 delegátů. Pokud žádný z uchazečů o nominaci během maratonu volebních shromáždění nezíská přízeň nadpoloviční většiny z nich, což je dnes pravděpodobné, v dalších hlasovacích kolech už delegáti postupně přestanou být vázáni výsledky primárek. Zvolit mohou teoreticky kohokoli, nemluvě o tom, že mohou volební pravidla změnit.

Newsletter