Reuters: Nadace Clintonových se mohla stát terčem hackerů

Nadace Billa a Hillary Clintonové si najala bezpečnostní společnost FireEye, aby po známkách hackerského útoku prověřila její datové systémy. S odvoláním na dva nejmenované zdroje o tom v noci na dnešek informovala agentura Reuters. Na veřejnost podle nich zatím neunikl žádný dokument, u kterého by bylo jasně patrné, že se tam dostal prostřednictvím hackerů.

Američtí činitelé pod podmínkou zachování anonymity sdělili, že hackeři použili stejnou techniku jako ruské zpravodajské služby nebo jejich zprostředkovatelé během kybernetického útoku proti institucím z americké Demokratické strany, za kterou Clintonová kandiduje na prezidentku Spojených států. To by prý mohlo naznačovat, že Rusové zaútočili také na nadaci Clintonových.

Jeden z těchto zdrojů a dva američtí činitelé uvedli, že hackeři využili takzvaný cílený phishing, tedy stejnou techniku jako počítačoví piráti, kteří si vzali nedávno na mušku instituce Demokratické strany i síť používanou prezidentskou kampaní Clintonové.

Součástí této techniky bylo podle zdrojů vytváření podvodných internetových stránek a e-mailů, kterými se počítačoví piráti chtěli vlomit do e-mailů pracovníků nadace Clintonových a později do nadace samotné.

Terčem nedávného hackerského útoku na instituce Demokratické strany se staly počítače jejího vedení (DNS) a stranický výbor pro získávání finančních prostředků pro kandidáty do Sněmovny reprezentantů. Americké úřady Moskvu s útokem na tyto počítače oficiálně nespojují a Rusko účast na akci odmítá.

Newsletter