Reuters: Těžba ropy OPEC v květnu poprvé od začátku roku stoupla

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v květnu zvýšila o 250.000 barelů na 32,22 milionu barelů denně. Vykázala tak první nárůst od začátku letošního roku. Bez zahrnutí Libye a Nigérie, které nejsou vázány dohodou o omezení dodávek na trh, však produkce klesla o 60.000 barelů na 29,86 milionu barelů. Míra dodržování dohody tak stoupla na 95 procent z dubnových 90 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě a o informace zdrojů z odvětví.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, minulý týden však byla o devět měsíců prodloužena.

Dohoda se nevztahuje na Libyi a Nigérii, kde produkci ropy již dříve omezily vnitřní konflikty. V květnu se však těžba v těchto zemích částečně zotavila. V Libyi se produkce zvýšila o 180.000 barelů na 0,73 milionu barelů denně a v Nigérii stoupla o 130.000 barelů na 1,63 milionu barelů denně, vyplývá z údajů agentury Reuters.

Newsletter