Rijád chce prodat méně než pět procent v ropném gigantu Aramco

Saúdská Arábie hodlá prodat méně než pět procent státního ropného gigantu Aramco na burze. Prodej akcií mateřské společnosti ropné firmy Aramco a přeměnu ropného gigantu v průmyslový konglomerát Rijád avizoval již dříve.

Jde o součást patnáctiletého plánu reforem, který má pomoci ukončit závislost království na ropě. Podrobnosti z nového programu dnes v televizním rozhovoru představil zástupce korunního prince Muhammad bin Salmán Saúd, syn saúdskoarabského krále Salmána.

Muhammad bin Salmán Saúd oznámil, že království plánuje prodej méně než pětiprocentního podílu v podniku prostřednictvím primární nabídky akcií (IPO). Zároveň očekává, že ropný gigant bude ohodnocen na více než dva biliony dolarů (48 bilionů Kč). Na burze budou prodány také dceřiné firmy Aramka, který by se měl přeměnit na holdingovou společnost s volenou radou.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, kvůli těžkému propadu cen ropy mu ale začaly chybět peníze do rozpočtu.

Kabinet dnes schválil plán priorit. Program s názvem Vize 2030 má pomoci při přesunu orientace ekonomiky od ropného průmyslu.

Newsletter