RIM CZ Otrokovice: Jak připravit pokoj pro školáka bez zbytečných starostí

Při vybavování pokoje pro studenta je důležité vytvořit prostor, ve kterém se bude teenagerovi dobře učit i trávit volný čas. V tomto věku se již formuje osobitý styl, tak je dobré do plánování zapojit také dítě. Základem prostoru je velký psací stůl s kvalitní židlí, skříň a postel. Ergonomie je v tomto případě hodně důležitý bod, vhodné je zvolit rostoucí stůl a nastavitelnou židli, kde je zaručena větší flexibilita.

„Samozřejmostí jsou i doplňky a barvy, které dodají prostoru osobní atmosféru. Pro takové pokoje je vhodnou variantou židle Muuna, která působí elegantně díky skryté mechanice a má i možnost výběru potahových látek. Můžete si tak vybrat z řady odstínů a kombinací, které sednou právě vašemu prostoru,“ uvádí Iveta Jecho, interiérová designérka a marketingová specialistka ze společnosti RIM CZ, www.rim.cz.

Vybavení pokoje školáka začněte nastavením židle a stolu

Správná židle pro školáka má v první řadě výškově stavitelný sedák a na nosné konstrukci obruč nebo jiný prvek, na který lze komfortně vykládat nohy během sezení nezávisle na aktuálně nastavené výšce. Design nemusí být vysloveně dětský, stačí jednoduchý civilní vzhled, který je co nejméně kancelářský. Područky mohou být překážkou při práci, ale pokud umožňují mít během činnosti za stolem lokty v pravém úhlu, nejsou překážkou.

Dodržujte úhly sezení, nezatěžujte zbytečně páteř

Při univerzálním pracovním sezení stačí mít úhel mezi sedadlem a opěradlem 95 stupňů, pokud už chceme židli s opěrkou krku a hlavy, tehdy má smysl mít také seřizovací systémy, kterými se lze dostat i do odpočinkovějšího sklonu, tedy více než 95 stupňů. Je dobré, pokud opěradlo umožňuje zasunout hýždě „na doraz“ dozadu.

Nejlepší stůl pro školáka?

Je velmi dobré, pokud je stůl naklopitelný hlavně na prvním stupni základní školy, kdy se dítě učí psát a číst, a nemusí se ve snaze o přiblížení se k desce hrbit. také je velmi dobře, pokud má pěknou pracovní desku se zaoblenými hranami v ideálním případě z tvrdého masivního dřeva nebo překližky a má na dotek atraktivní detaily úchytů či zajímavé detaily pro odkládání pomůcek apod. – to dělá učení se za stolem atraktivním. Stejně jako u židle je dobré, má-li podnož, na kterou lze vykládat nohy a je výškově stavitelný – to však není podmínkou, pokud je k dispozici výškově nastavitelná židle s obručí nebo jiným prvkem pro vykládání nohou. Vhodná hloubka je alespoň 60 centimetrů.

Obecná ergonomická pravidla

Pro dosažení nejlepší ergonomie práce je nutné pracoviště přizpůsobit danému uživateli. Od individuálního nastavení židle až po úpravu výšky pracovní desky.

  1. Výška stolu – optimální výška desky by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů, výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí.
  2. Hloubka desky stolu – na stole by mělo být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 centimetrů.
  3. Monitor – abyste se nehrbili a k počítači se nemuseli sklánět, horní okraj obrazovky byste měli mít ve výšce očí.
  4. Poloha kloubů – abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen.
  5. Plně nastavitelná židle – alfou i omegou ergonomické kanceláře je správně vybraná židle. „Měla by umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech,“ dodává Michal Hotmar z RIM CZ, www.rim.cz.

MUUNA (MU 3101.04)

Kancelářská židle Muuna se hodí do jakéhokoliv interiéru. Čalounění nabízí širokou škálu barev, což ještě zvyšuje její schopnost adaptovat se. Na rozdíl od jiných kancelářských židlí nejsou na první pohled vidět žádné ovládací prvky. Pečlivě začalouněná židle je totiž vybavena SELF mechanikou, která všechno nastavení připraví sama.

Více o produktu zjistíte na webu https://news.rim.cz/nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

CONNECT https://rim.cz/produkty/connect/

Obdélníkový pracovní stůl na nohách z dubového masivu.

Lehká subtilní deska s podnoží z dubového masivu. Vynikne u pracovní židle i v jednacích místnostech. Díky možnosti variabilního počtu podnoží můžete konečnou délku stolu přizpůsobit všem požadavkům. Pro konferenční využití CONNECT nabízí také přípojná místa a kabelové organizéry.

Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

FLEXI FX 1104

Moderní židle splňující vysoké nároky na funkčnost a design. Židle je vybavena synchronní mechanikou ST1 pro zajištění tzv. dynamického sezení. Síťovaná zádová opěra je tvořena odlehčeným plastovým rámem s centrální konzolou, jejíž výhodou je výškové nastavení v rozmezí až 6 cm. U kolekce FLEXi lze vybírat z různých typů čalounění, mechanik a doplňků pro pohodlné sezení. Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

Newsletter