Ropa po zprávě o vývoji nezaměstnanosti v USA zdražuje

Světové ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, převážně v reakci na překvapivě slabá čísla o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Kvůli nim klesá kurz dolaru, což se odráží mimo jiné v růstu cen komodit. Cenám ropy ale částečně pomohl k růstu i komentář ruského prezidenta Vladimira Putina k dohodě o možném zmrazení těžby.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:35 SELČ přidávala asi 2,6 procenta a obchodovala se za zhruba 46,60 dolaru za barel. Od počátku týdne ale kolem sedmi procent ztrácí a je na cestě vykázat nejvyšší týdenní ztrátu od konce července. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 2,3 procenta na téměř 44,20 USD.

Americká ekonomika vytvořila v srpnu zhruba 151.000 pracovních míst, což je méně, než se čekalo. To podle analytiků naznačuje, že americká centrální banka (Fed) nezvýší úroky tento měsíc, ale spíše později. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odpoledne odepisoval 0,2 procenta na zhruba 95,3 bodu.

Slabší dolar zlevňuje ropu pro držitele jiných měn. Jejich zájem o ropu se tak obvykle zvýší, což tlačí cenu vzhůru.

Putin dnes tiskové agentuře Bloomberg řekl, že doufá v dohodu předních světových těžařů na zmrazení produkce ropy. Správné by podle něj také bylo, kdyby se do dohody podařilo zapojit rovněž Írán, avšak s ohledem na to, že jeho těžba je ještě ovlivněna mnohaletými sankcemi.

Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by měli jednat o možnosti zmrazení těžby na neoficiální schůzce na energetické konferenci koncem září v Alžírsku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 46,62 45,45
New York – Nymex WTI říjen 44,17 43,16

Newsletter