Růst ekonomiky byl v 2. čtvrtletí vyšší než odhady ČNB

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky vyšší o 0,5 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí podle dnešních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o 2,6 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,9 procenta.

Odchylka meziročního růstu HDP ve druhém čtvrtletí od prognózy ČNB byla způsobena zejména vyšším příspěvkem zahraničního obchodu. K vyššímu růstu přispěl též méně výrazný pokles tvorby hrubého kapitálu. „Předpoklad o snížení vládních investic z důvodu jen pozvolného náběhu nového programového období EU fondů se však naplnil,“ uvedl Holub. Mírně vyšší byl i růst vládní spotřeby.

Naopak pod odhady ČNB byla spotřeba domácností, která po sezonním očištění ve druhém čtvrtletí překvapivě zpomalila svůj růst. ČNB přitom počítala s jejím stabilním růstem.

„V souhrnu lze konstatovat, že ve druhém čtvrtletí 2016 došlo k očekávanému zpomalení meziročního růstu české ekonomiky, byť v menší míře, než ČNB předpovídala,“ uvedl Holub.

Podle prognózy ČNB domácí ekonomika letos zpomalí růst na 2,4 procenta z loňských 4,6 procenta. Zpomalení bude způsobeno především dočasným snížením hrubé tvorby kapitálu, do které se promítne především propad vládních investic financovaných z evropských fondů.

Newsletter