Růst indické ekonomiky zrychlil na téměř osm procent

Meziroční růst indické ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního kalendářního roku zrychlil na 7,9 procenta ze 7,2 procenta v předchozím kvartálu. Vyplývá to z dnešních údajů tamní vlády. Indie si tak podle agentury AP nadále udržuje pozici nejrychleji rostoucí velké ekonomiky na světě.

Hospodářský růst ve čtvrtletí překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 7,5 procenta. Ve fiskálním roce 2015/2016, který skončil v březnu, stoupla indická ekonomika o 7,6 procenta. Její růst tak zrychlil ze 7,2 procenta v předchozím fiskálním roce.

Indická ekonomika těží především z růstu spotřebitelské poptávky, ke kterému přispívají nízké úrokové sazby. Hospodářskou expanzi navíc podporují zvýšené státní výdaje na obranu a na výstavbu infrastruktury.

Spotřebitelské výdaje ve čtvrtletí meziročně stouply o 8,3 procenta. Indická centrální banka od začátku loňského roku snížila svou základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 6,5 procenta, tedy na nejnižší úroveň za více než pět let.

Příznivý vývoj třetí největší asijské ekonomiky kontrastuje se zpomalováním hospodářského růstu v sousední Číně. V letošním prvním čtvrtletí stoupla čínská ekonomika o 6,7 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 2009.

Newsletter