Americké výnosy pokračují v růstu. Dolar se proti euru obchoduje nad 1,0600 za euro. Koruna díky nárůstu krátkých sazeb zpevnila pod 25,20 za euro.

Schodek rozpočtu USA klesl v listopadu o 58 procent

Schodek federálního rozpočtu Spojených států se v listopadu snížil meziročně o 58 procent na 56,8 miliardy USD (1,3 bilionu Kč). K poklesu deficitu přispěl silnější ekonomický růst, který zvýšil příjmy z daní, ale také kalendářní přesun některých plateb. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo financí. Výsledek byl mnohem lepší než odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters čekali schodek 72,5 miliardy USD. 

Za první dva měsíce fiskálního roku schodek klesl o 21 procent na 178,5 miliardy USD. Ministerstvo však upozornilo, že z velké části k tomuto zlepšení přispěly mimořádné faktory spojené s kalendářem. Pokud počátek měsíce připadá na víkend, musí vláda poslat některé dávky splatné počátkem nového měsíce ještě v předchozím měsíci. Po očištění od vlivu kalendářově posunutých transakcí se deficit snížil o 6,8 procenta.

Ministerstvo podle agentury AP zároveň upozornilo, že příjmy z daní z mezd a příjmů jednotlivců v listopadu meziročně stouply o tři procenta. Růst podporuje zlepšení výkonu americké ekonomiky. Po letech stagnace americká ekonomika letos roste a zaměstnavatelé najímají nové zaměstnance. Vládu už také netrápí úsporná opatření, která kvůli zvýšení daní a snížení výdajů omezila růst v roce 2013. 

Ve fiskálním roce 2014, který skončil v září, klesl rozpočtový deficit USA o téměř třetinu na 483 miliard dolarů (10,7 bilionu Kč) a byl nejnižší od roku 2008. Byl to nejnižší schodek za téměř šest let vlády prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období překračovaly roční deficity do té doby zdaleka nedosaženou hranici bilionu dolarů. 

Nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpovídá pro fiskální rok 2015 už pouze nepatrný pokles deficitu na 469 miliard USD. V dalších letech očekává obnovení jeho růstu, zejména kvůli zvyšování nákladů spojených se stárnutím obyvatelstva. 

Newsletter