Senát schválil financování vlády, čeká se na podpis Trumpa

Americký Senát dnes velkou většinou hlasů schválil zákon o financování vládních úřadů do konce letošního finančního roku. Rozdělení financí ve výši téměř 1,2 bilionu dolarů do konce září už ve středu schválila Sněmovna reprezentantů. Teď už se čeká jen na podpis prezidenta, který musí Donald Trump připojit do pátku, kdy dosavadní zákon vyprší.

Zákon, který má 1665 stran, byl do poslední chvíle předmětem boje republikánů a demokratů. Kompromisní řešení nakonec za své vítězství označovaly oba tábory. Trump sice přišel o očekávané finance na stavbu zdi na hranici s Mexikem, podařilo se mu ale zvýšit výdaje na obranu a na zlepšení stávající hraniční infrastruktury.

Zákon oproti obavám demokratů nijak neomezuje výdaje na zahraniční pomoc a ochranu životního prostředí, nesnižuje ani financování uměleckých a rozvojových grantů. Financování těchto oblastí Trump během volební kampaně sliboval omezit. Víc peněz dostane americký kosmický a lékařský výzkum, přilepší si i agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a zaměstnanci dalších bezpečnostních složek.

Trump i vedení Republikánské strany nyní doufají, že během roku se podaří připravit přerozdělení výdajů pro příští rozpočtový rok tak, aby prezident mohl po svém předchůdci v Bílém domě „udělat pořádek“. Americké komentáře se shodují v tom, že dnes schválený zákon o financování vládních úřadů je spíš vítězstvím demokratů, přestože Bílý dům i obě parlamentní komory ovládají republikáni.

Newsletter