Senátní volby: O zvolení usiluje 233 kandidátů, o šest víc než minule

O zvolení do Senátu bude v letošních podzimních volbách usilovat 233 kandidátů. Před šesti lety kandidovalo ve stejných 27 obvodech 227 kandidátů. Vyplývá to z údajů jednotlivých registračních úřadů. Úřady měly do dnešního dne čas na to, aby přihlášky do voleb zaregistrovaly, nebo odmítly. Lhůta pro opravu chyb a nedostatků uplynula ve čtvrtek. Lhůta pro podávání přihlášek skončila 2. srpna.

Počty senátních kandidátů v jednotlivých obvodech kolísají od šesti do 13. Nejbohatší výběr budou mít voliči v obvodu Praha 11, kde kandiduje například bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) nebo bývalý pražský primátor Jan Koukal (Soukromníci). Naproti tomu pouze šest kandidátů se přihlásilo na Kutnohorsku, Frýdecko-Místecku nebo v Novém Jičíně.

Ve volebním obvodu Frýdek-Místek nezaregistroval úřad jednu kandidátku, protože kandidát České pirátské strany, jednatřicetiletý Lukáš Černohorský nesplnil věkové kritérium 40 let. Černohorský s tím ale počítal. Už dříve ČTK řekl, že považuje věkový limit pro senátní volby za diskriminační a takto chce proti tomuto omezení bojovat. Následovat by podle něj nyní měla žaloba k Ústavnímu soudu. V některých jiných obvodech řešily úřady jen drobné chyby.

Řada současných senátorů bude své křeslo obhajovat. Například ve volebním obvodu Karlovy Vary bude už potřetí bojovat o místo senátora Jan Horník (STAN). Naproti tomu senátor za Táborsko Pavel Eybert (ODS), který je v Senátu už od roku 1996, se rozhodl, že už kandidovat nebude. Stejně tak se po 20 letech rozhodl nekandidovat současný místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Senát, který má 81 členů, se z jedné třetiny obměňuje pravidelně po dvou letech. První kolo senátních voleb bude 7. až 8. října, případné druhé kolo pak o týden později ve dnech 14. až 15. října.

Newsletter