Separatisté z východu Ukrajiny vyhostili ruské novináře

Separatisté z mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky v Donbase na východě Ukrajiny vyhostili zpět do Ruska štáb ruské nezávislé televize Dožď, který byl od pátku pohřešovaný. Oznámila to dnes ruská média.

Zpravodaje Sergeje Jerženkova a Vasilije Polonského zatkli v pátek večer v Doněcku a dopravili na „ministerstvo státní bezpečnosti“, kde je vyslýchali a také jim smazali natočené materiály a zničili mobilní telefon. „Trápili nás čistě psychicky, ale nic víc,“ řekl Polonskij.

Vyšetřovatelé se prý pokoušeli dokázat, že novináři uvedli při akreditaci lživé údaje, konkrétně nesprávné číslo mobilního telefonu, ale to na místě podle Polonského vyvrátila praktická zkouška.

„Ministerstvo státní bezpečnosti“ vysvětlilo vyhoštění akreditovaných ruských novinářů jejich „nezákonnou novinářskou činností“ a natáčením „neobjektivních a provokativních materiálů“, které „ve lživém světle zobrazují sociální, hospodářskou a politickou situaci“ v oblasti ovládané povstalci.

Vyhoštění novináři podle listu Kommersant v Doněcku natočili rozhovor s jedním bývalým předákem separatistů Alexandrem Chodakovským, který působil jako velitel povstalecké brigády Vostok a později jako tajemníkem bezpečnostní rady separatistů.

Newsletter