Škoda Auto nabírá v Kvasinách, šanci mají i lidé z OKD

Pracovníci z krachujících ostravských dolů OKD by mohli mít šanci najít práci v rozvíjejícím se závodě automobilky Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku. Škoda Auto již iniciovala jednání s příslušnými institucemi a také přímo s OKD. Pro ČTK to dnes uvedla mluvčí automobilky Jana Bahníková. Škoda Auto plánuje, že v Kvasinách vytvoří celkem až 2000 nových pracovních míst, přičemž za posledních šest měsíců tam již našlo práci přes 1000 lidí.

„Hledáme prioritně zaměstnance s vhodnou kvalifikací, které jsme připraveni zaučit. Všem zájemcům nabízíme možnost ubytování, ale dlouhodobě preferujeme trvalé přesídlení do regionu,“ uvedla Bahníková. Do Kvasin automobilka hledá zejména automechaniky, karosáře, svářeče, operátory výroby a operátory logistiky. „Potenciální zaměstnance s vhodnou kvalifikací hledáme také v ohrožených regionech, jako je Moravskoslezský kraj,“ uvedla mluvčí.

Škoda Auto přiznává, že je problém sehnat do Kvasin pracovníky se správným profilem. „K zajištění dalšího rozvoje závodu potřebujeme podpořit mobilitu lidí, jejich ochotu stěhovat se a trvale se přesídlit za prací, stejně jako systém rekvalifikací, celoživotního vzdělávání a další opatření. Proto jsme v loňském roce uzavřeli s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a Úřadem práce ČR memorandum o spolupráci,“ uvedla Bahníková

Ředitel hradeckého krajského úřadu práce Martin Horák považuje zaměstnání bývalých horníků na řadě pozic v Kvasinách za reálné. „Řada úkonů ve výrobě v Kvasinách by z hlediska kvalifikace nemusela pro ně být problémem. Otázkou však bude věková skladba a zdravotní stav horníků,“ řekl Horák. Rekvalifikace lidí by automobilka podle něj mohla řešit například i programem Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II, který je spolufinancován z fondů EU.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dříve uvedla, že by propuštění horníci mohli z Moravskoslezského kraje díky příspěvku na dopravu do Kvasin dojíždět. Taková varianta by však zřejmě pro většinu lidí z OKD nebyla reálná. Cesta autem podle serveru mapy.cz mezi Ostravou a Kvasinami v nejrychlejší variantě měří 229 kilometrů a trvá téměř tři hodiny. V úvahu by tak spíše přicházelo ubytování přímo na Rychnovsku.

Kvasinský závod, který nyní produkuje modely Superb a Yeti, se má v budoucnu soustředit zejména na výrobu vozů SUV. Závod letos začíná vyrábět pro sesterskou španělskou automobilku Seat vůz SUV Ateca. V závěru letošního roku by se měla v Kvasinách rozjet výroba velkého sedmimístného SUV Škoda, přibližně o velikosti koncernového modelu Touareg.

Newsletter