Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v lehkém zisku nad 1,0700 za euro. Měny regionu se obchodují do strany. Koruna nad 24,70 za euro a nad 23,00 za dolar.

Sněmovna podpořila omezení provizí zprostředkovatelů pojištění

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh, který omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při výpočtu odkupného u pojistných smluv. Provize by měly být rozloženy do pěti let, návrh jejich výši ale neomezuje. Nyní regulovány nejsou. Předloha nereaguje na žádnou novou směrnici EU. „Tato novela se snaží pouze o regulaci odměn za zprostředkování životního pojištění,“ řekl zpravodaj Ladislav Šincl (ČSSD). Podle unie zprostředkovatelů ale návrh upřednostňuje zájmy velkých pojišťoven před zájmy klientů.

Vláda chce touto úpravou omezit negativní jevy na současném trhu pojištění. Jde hlavně o časté ukončování pojistných smluv a uzavírání nových smluv v prvních letech pojištění. To vede k nízké hodnotě odkupného, které klient obdrží při předčasném ukončení pojištění, kde se tvoří finanční rezerva. Jde hlavně o investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění.

Opatření se původně mělo týkat pouze životních pojištění, v nichž se tvoří kapitálová rezerva pojištění, která se může vyplácet buď při pojistné události, dožití se určitého věku nebo při výplatě odkupného. Vláda však rozhodla, že se opatření bude týkat i rizikových pojistek.

„To, že v návrhu zákona jsou do regulace zahrnuty i rizikové pojistky, je důkazem, že nejde o klienta, ale o zájmy velkých pojišťoven,“ sdělil dnes ČTK výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář. Již dříve uvedl, že zprostředkovatelé budou novelou motivováni, aby u rizikového životního pojištění drželi smlouvu minimálně pět let, i když to pro klienta nebude výhodné. To podle něj může vést ke snížení konkurence na trhu a zvýšení cen.

Opatření má podle vlády zainteresovat zprostředkovatele na dlouhodobém trvání zprostředkovaného pojištění. Má také zajistit, aby se při předčasném ukončení pojištění vrátila větší část zaplaceného pojistného klientovi v podobě odkupného. Odkupné je částka, kterou pojišťovna vyplatí klientovi v případě zrušení životního pojištění. V současnosti pojišťovny podle MF zpravidla rozdělují pořizovací náklady pouze do dvou let.

Novela také zavádí mechanismus poměrného krácení sjednané odměny, jestliže k zániku pojištění dojde v prvních pěti letech jeho trvání. Poměrné krácení by se tak mělo provést s přesností na měsíce tak, že za každý započatý měsíc trvání pojištění náleží pojišťovacímu zprostředkovateli nejvýše jedna šedesátina sjednané odměny.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura neúspěšně navrhoval předlohu zamítnout. Navržené řešení je podle něj špatné a nelze zákonem zabránit tomu, aby někdo podepsal nevýhodnou smlouvu. Trh si podle něj najde jinou cestu.

Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek již dříve řekl, že návrh chrání klienty, a proto má plnou podporu asociace. Poctiví poradci se podle něj nemusí ničeho obávat.

Sněmovna už obdobný návrh projednávala. Loni v červnu se stal příčinou sporu mezi poslancem Šinclem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Šinclovi se nelíbilo, jak ministerstvo financí měnilo svůj postoj k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Šincl chtěl snížit a stanovit maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům. Částku, o níž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, chtěl připsat pojištěným lidem do výnosů.

Newsletter