Sněmovna schválila s vyššími důchody i bonus za každé vychované dítě

Poslanecká sněmovna dnes vyslala hned několik dobrých zpráv jak pro stávající důchodce, tak i pro ty, kteří na penzi teprve čekají. Společně se zvýšením důchodů o 300 korun nad rámec zákonem stanové částky, poslanci odsouhlasili zvýšení penze o 500 korun pro ty, co vychovávali děti, obojí je z dílny ČSSD.

„Splnil se mi sen! Slíbila jsem spravedlivé důchody a Sněmovna právě teď odsouhlasila 300 korun navýšení penzí nad valorizaci a výchovné 500 korun za každé vychované dítě. V Senátu ještě doladíme předčasné důchody pro hasiče, záchranáře a další, a udělám vše pro to, aby Senát schválil i dřívější odchod do důchodu pro náročné profese, za který už dlouho bojuji,“ zdůraznila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Důchody porostou v příštím roce o 300 korun více, než by se zvýšily jen podle automaticky stanovené valorizace. Podle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí by měly důchody v příštím roce při zohlednění dodatečného zvýšení růst o 797 Kč (o 5,2 %). Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba 16 275 Kč a měl by dosahovat přibližně 43 % průměrné mzdy.

Poslanci schválili také pozměňovací návrh zástupce ČSSD na tzv. výchovné. Všem primárně pečujícím o děti by se podle návrhu měl důchod zvýšit o 500 Kč za každé vychované dítě. „Jedná se především o ženy, u nichž je průměrná výše důchodů o téměř
tři tisíce korun nižší než u mužů. Přitom se zasloužily o výchovu nové generace, která ze svých příjmů mimo jiné přispívá i do důchodového systému,“
vysvětluje Jana Maláčová. Změny by se měly týkat současných i budoucích seniorek a seniorů.

Sněmovna dnes podpořila rovněž pozměňovací návrh na předčasné odchody do penze pro pracovníky integrovaného záchranného systému. „Přestože se záměrem návrhu o předčasném odchodu do důchodu za 20 let služby ve složkách IZS souhlasím, je zřejmé, že bude vyžadovat úpravu v Senátu. Z předlohy totiž není zřejmý přesný okruh pojištěnců, na které by se měl vztahovat,“ vysvětlila Jana Maláčová.

Novela nyní poputuje k projednání do Senátu.

Newsletter