Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Sobotka: ČSSD má platit Altnerovi za služby, které nedostala

Rozhodnutí soudu v kauze bývalého advokáta Zdeňka Altnera ukládá ČSSD, aby platila za služby, které nikdy nedostala. Ve Sněmovně to prohlásil předseda vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Konkrétnější ale nebyl. Altner pomohl ČSSD vyhrát spor o její sídlo, Lidový dům, a sociální demokracie mu podle rozsudku pražského městského soudu musí zaplatit téměř 338 milionů korun. Většinu sumy představuje smluvní pokuta.

„My tady čelíme rozhodnutí soudu, které je do značné míry bezprecedentní a které ukládá sociální demokracii, aby platila za služby, které nikdy nedostala. To je ten velký problém, který tady je,“ uvedl Sobotka.

Ujišťoval poslance, že jeho strana bude postupovat v souladu se zákony. Rozsudek je sice pravomocný, premiér ale opakoval, že soudní spor ještě neskončil, neboť ČSSD se obrátila na Nejvyšší soud. Požádala jej o odklad vykonatelnosti rozsudku a napadla hlavně oprávněnost vysoké smluvní pokuty a průtahy v řízení.

„Ten rozsudek nepokládáme za správný a spravedlivý,“ uvedl Sobotka s poukazem na to, že odvolací soudní řízení trvalo 12 let a bylo protahováno z Altnerovy strany. Podle Sobotky proto není možné, aby za tyto průtahy platila jen jeho strana.

Předseda sociální demokracie také zopakoval, že strana nechce platit Altnerovi, ale hodlá vyhovět požadavkům věřitelů bývalého advokáta, kteří se na ni obrátili. První dvěma měla zaplatit ve středu celkem zhruba 95.000 korun a další Altnerovy exekučně vymáhané závazky chce uspokojovat v pořadí, jak nabudou s nimi související exekuční příkazy právní moci. Celkem prý Altner dluží věřitelům až 20 milionů korun.

V minulých dnech se Altner pokusil zabránit ČSSD disponovat s penězi na účtech návrhem na vydání předběžného opatření, ale Obvodní soud pro Prahu 1 ho z formálních důvodů dvakrát odmítl.

Dnes soud vypravil dovolání ČSSD proti rozsudku, podle kterého má strana Altnerovi zaplatit skoro 338 milionů korun. Strana v něm mimo jiné usiluje o odklad vykonatelnosti pravomocného rozhodnutí. Fyzicky bude spis do Brna směřovat dnes, nebo v pátek, řekla ČTK mluvčí pražského soudu Alena Novotná.

Newsletter