Soud potvrdil pokutu od ÚOHS pro Vojenskou zdravotní pojišťovnu

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 1,8 milionu korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Vojenskou zdravotní pojišťovnu. Pojišťovna při uzavírání smluv nepostupovala v letech 2011 a 2012 podle zákona o veřejných zakázkách. Soud svůj verdikt změnil poté, co ÚOHS uspěl s odvoláním u Nejvyššího správního soudu. Vyplývá to z webu ÚOHS.

Krajský soud v Brně původně pokutu zrušil kvůli údajné nepřezkoumatelnosti úvah úřadu o výši pokuty, Nejvyšší správní soud (NSS) s tím ale nesouhlasil a soud nižší instance nyní musel svoje stanovisko změnit. Rozhodl přitom o případu jen pár dní poté, co dostal rozsudek nadřízeného soudu. Oba soudy se už předtím shodly na tom, že zákon o veřejných zakázkách porušen byl. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na webu úřadu.

Pojišťovna uzavřela v letech 2011 a 2012 pět smluv o nevýhradním obchodním zastoupení s několika fyzickými a jednou právnickou osobou. Nepostupovala při tom podle zákona o veřejných zakázkách.

ÚOHS se při posuzování případu zabýval zejména otázkou, zda se zákon na vojenskou pojišťovnu vztahuje. Dospěl k závěru, že ano. Mimo jiné proto, že ze zákona o veřejném zdravotním pojištění a zákona o zdravotních pojišťovnách vyplývá, že stát má faktický vliv na její činnost.

Pojišťovna měla podle závěrů ÚOHS na základě počtu nově získaných pojištěnců předpokládat, že hodnota zakázky překročí dva miliony korun, a měla ji tak zadat podle zákona o veřejných zakázkách. Reálně vyplacené provize dosáhly v letech 2011 i 2012 téměř 70 milionů korun.

Newsletter