Soudní jednání s Kimem Dotcomem bude vysíláno živě přes internet

Odvolací řízení s internetovým magnátem německého původu Kimem Dotcomem ohledně jeho vydání do Spojených států může být živě vysíláno přes internet. Rozhodl o tom dnes novozélandský soud. Americká justice požaduje vydání Dotcoma kvůli obviněním z porušování autorských práv a dalších zločinů. Šestitýdenní odvolací jednání soudu začalo tento týden v Aucklandu.

Novozélandský soud loni v prosinci rozhodl, že Dotcom může být vydán do USA. Dotcomovi právníci se následně proti verdiktu odvolali. Washington chce zakladatele serveru Megaupload soudit kvůli tomu, že server podle americké prokuratury sdílením filmů, hudby a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů (více než 12 miliard Kč).

Dotcom veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že nemůže být odpovědný za činy lidí, kteří se rozhodli využít jeho serveru k ilegálnímu stahování písniček nebo filmů. Američtí žalobci ale viní Dotcoma, který na Novém Zélandu získal povolení k pobytu, nejen z porušování autorských práv, ale i z praní špinavých peněz a z vydírání.

Případ může podle expertů nastavit budoucí hranice toho, jaký obsah internetu mohou úřady kontrolovat v rámci ochrany duševního vlastnictví.

„Je velmi důležité, aby celý svět viděl dění v soudní síni,“ prohlásil Dotcomův právník Ira Rothken. Vysílání začne na serveru YouTube ve středu. Bude u něj vždy dvacetiminutové zpoždění, aby bylo možné odstranit materiál, jehož šíření by soud případně zakázal. Po skončení šestitýdenního řízení musejí být podle soudců videozáznamy z internetu odstraněny.

Novozélandská prokuratura, která zastupuje Spojené státy, byla proti vysílání soudního jednání na internetu.

Novozélandská policie zadržela německého rodáka s původním jménem Kim Schmitz v lednu 2012 na žádost amerických úřadů. Dotcom strávil měsíc ve vazbě, než byl propuštěn do domácího vězení. Server Megaupload.com úřady v roce 2012 zablokovaly, Dotcom nicméně zřídil nový server pro sdílení dat s názvem Mega

Newsletter