S&P: Rozvojové banky mohou zvýšit úvěry o bilion dolarů

Mezivládní rozvojové a investiční banky by mohly napumpovat do světové ekonomiky celkově asi jeden bilion dolarů (zhruba 24 bilionů Kč), aniž by to mělo negativní dopad na jejich úvěrové ratingy. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Standard and Poor‘s (S&P). Uvedená suma by znamenala proti současnému objemu poskytnutých úvěrů nárůst o 72 procent uvedla S&P podle agentury Reuters.

Zástupci členských zemí Mezinárodního měnového fondu a Světové banky budou tento týden jednat ve Washingtonu, jak podpořit slabou světovou ekonomiku. Zvýšení úvěrové aktivity rozvojových bank je jednou z uvažovaných možností.

S&P zkoumala, v jaké míře by 19 mezivládních úvěrových institucí, jimž agentura vede ratingy, mohlo zvýšit objem úvěrů bez poškození vlastní úvěrové bonity. Analýza S&P zkoumala situaci většiny rozvojových bank pro Afriku, Asii, Latinskou Ameriku a také mimo jiné Evropské investiční banky (EIB).

Naprostou většinu nárůstu by nicméně muselo zajistit pouze pět nejzdravějších z těchto institucí, které si mohou dovolit zvýšit objem úvěrů až na dvojnásobek. Některé další rozvojové banky naopak takřka žádný prostor pro zvýšení úvěrové aktivity nemají, uvedla S&P.

Newsletter