Stále stejně smutný příběh českého průmyslu

„Pokles tuzemské průmyslové výroby se zrychlil. Průmyslová produkce v září meziročně klesla o 5,0 % ze srpnových 1,7 %. Aktuální data Českého statistického úřadu o vývoji české průmyslové výroby za říjen vypráví stejný smutný příběh jako v předchozích měsících. Český průmysl dusí upadající domácí i zahraniční poptávka, pokles objemu nových objednávek. V září hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 1,5 % a domácí klesly dokonce o 12,2 %. To se projevuje v tlaku na náklady, omezovaní skladových zásob i částečné na redukci počtu zaměstnanců.  Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že míra nezaměstnanosti je v české ekonomice stále nezdravě nízká. Slabá domácí i zahraniční poptávka po průmyslové produkci dělá vrásky na čele nejen manažerům firem, ale i České národní bance. Dlouhodobý pokles poptávky totiž tlumí pochopitelně i růst české ekonomiky. To je také jedním z důvodů, proč ČNB zhoršila svůj výhled a v letošním roce očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,4 % a pro příští rok růst o 1,2 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Český průmysl dlouhodobě zachraňuje pouze sektor výroby automobilů, která v září rostla o 18,0 %. Převážná část ostatních odvětví se však propadala. Automobilový průmysl ovšem nemusí být čestnou výjimkou stále. Německá ekonomika, s níž je česká svázaná pupeční šňůrou, má velké problémy, a to i se svou vlajkovou lodí, jíž je právě automobilová výroba. Například německá automobilka Volkswagen, která se potýká s vysokými náklady a výpadky ve výrobě, počátkem listopadu v rámci úsporného programu dočasně pozastavila nábor nových zaměstnanců v řadě německých závodů,“ komentuje Petr Kymlička.

„O tom, jak závažné problémy má český průmysl a s ním i česká ekonomika, svědčí i pohled na srovnání prvních tří čtvrtletí letošního roku. V prvním čtvrtletí průmyslová produkce vzrostla o 1,2 %, ve druhém zpomalila na 1,1 % a ve třetím čtvrtletí se meziročně snížila o 3,3 %, v porovnání s předchozím čtvrtletím pak klesla o 2,1 %. Na pesimismus v českém průmyslu ukazuje i Index nákupních manažerů (PMI), který v říjnu vykázal hodnotu 42 bodů. Pod hranici 50 bodů, která indukuje recesi sektoru, se nachází již sedmnáct měsíců,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Petr Kymlička

Newsletter