Stanovisko České unie cestovního ruchu ke zprávě ČSÚ o stavu sektoru

Publikovaná statistika sektoru cestovního ruchu ČSÚ potvrzuje všechna naše dřívější tvrzení o předpokládaném zotavení nejdříve v roce 2025. Česká unie cestovního ruchu musí tímto podobně jako ČSÚ zásadně korigovat jakýkoliv optimismus. S počtem 19,5 milionu turistů v roce 2022 jsme zhruba někde na úrovních před rokem 2017. 50,6 milionu přenocování v roce 2022 zní skvěle, ale je to úroveň zhruba roku 2016,“ říká Jakub Juračka, předseda výboru České unie cestovního ruchu.

„Je důležité, aby vláda nečinila přímé kroky proti zotavení sektoru, jako jsou sjednocení nižších sazeb DPH nebo nově zvýšení odvodů OSVČ, kteří v cestovním ruchu představují téměř pětinu pracovních sil,“ podotkl.

Statistiky ČSÚ za roky 2021 i 2022 mimo jiné potvrzují, že se nedaří získávat zpět zahraniční turisty. Rekordmany v incomingu do ČR jsou sice Němci, po sjednocení sazeb DPH však hrozí, že zůstanou opět ještě častěji v cenově přijatelnějších destinacích – zejména doma v Německu. Tam je totiž snížená sazba DPH na služby v cestovním ruchu prodloužena nejméně do konce tohoto roku.

„V domácím turismu dramaticky schází pracovní síly. Dle Světové rady cestování a cestovního ruchu WTTC během COVIDu z turismu v EU odešlo 1,7 milionu pracujících, v ČR každý desátý. Aktuální poptávka širší ekonomiky turismu je zhruba 11,26 milionu pracujících v celé EU, ale k dispozici je pouze ca. 10,39 milionu zaměstnanců, tedy o 870 tisíc lidí méně. Očekáváme, že k plnému zotavení bude turismus potřebovat ještě nejméně 2 roky,“ uzavřel Jakub Juračka.

Newsletter