Startup Circle, za nímž stojí Goldman Sachs, koupil krypto burzu Poloniex

Fintech startup Circle, jehož vznik z velké části spolufinancoval Goldman Sachs a čínský internetový gigant Baidu, dnes oznámil akvizici americké kryptoměnové burzy Poloniex.

Circle za burzu zaplatil částku okolo 400 milionů dolarů. Bostonský Circle je známý především díky své mobilní aplikaci pro snadné a rychlé přeshraniční transfery hotovosti. Společnost se specializuje na okamžité peer-to-peer transfery fiat měn, k čemuž využívá zejména bitcoinový a ethereový blockchain. Dříve Circle ve své aplikaci zprostředkovával také přímou směnu bitcoinů za fiat měny, od toho ale předloni upustil.

Mezi méně známé aktivity Circle patří také OCT (over the counter) obchodování kryptoměn (bitcoinu a etherea) a XRP tokenu pro klienty z řad významných finančních institucí. Na tomto poli je dle slov svého zakladatele, Jeremy Allaira, druhým největším hráčem na trhu. Společnost tak poskytuje významnou část likvidity, která je záludná tím, že není na kryptoměnových burzách vůbec vidět. Historie společnosti sahá do roku 2013, je tak jen o rok starší, než samotná kryptoměnová burza Poloniex.

Kupovaný americký Poloniex patří mezi největší a nejstarší dosud fungující kryptoměnové burzy na světě. Svoji popularitu si získal především díky zalistování velkého množství začínajících kryptoměn s malou tržní kapitalizací v dobách, kdy se většina konkurence soustředila hlavně na bitcoin. Legendárním v kryptoměnové komunitě se stal také díky chatovacímu oknu na homepage (tzv. trollboxu), ze kterého se stal velmi populární nástroj manipulace trhu nejrůznějšími pump and dump skupinami. Tuto funkcionalitu ale burza v druhé polovině roku 2017 zrušila, údajně z důvodu nedostatečných kapacit pro její moderování.  

 

 

Newsletter