Stavba domu jako Lego? Zlínská firma se snaží maximalizovat předvýrobu u novostaveb

Chcete bydlet kvalitně a zároveň rychle? Stavby, co trvají roky, už dávno vyšly z módy. Nahradilo je „lego pro dospěláky“. Zlínská společnost NWT a.s. je schopna postavit dům již během pár měsíců! Díky technologii ALPH je to totiž opravdu „hračka“. Pojďme si nyní celý proces výstavby přiblížit.

NWT a.s. a divize Pasivních domů. Zlínská inovační a technologická společnost NWT, se dnes již nezabývá pouze nejmodernějšími technologiemi v rámci IT sektoru. Celý holding nabízí velké množství odvětví a zároveň na trhu není zrovna malým hráčem. O divizi Pasivních domů, kterou úspěšně vede již několik let ředitel, Ing. Karel Havlíček to platí jakbysmet. Divize má na svém kontě za dobu svého fungování už několik úspěšných projektů a na dalších se aktuálně intenzivně pracuje. Z dokončených projektů stojí za zmínku například pasivní dům ALPH 133, který je jakožto prototyp pasivního domu ALPH postaven ve Zlíně v místní části Kudlov.

„Z aktuálně probíhajících projektů můžeme zmínit například rozestavěný projekt na Těrlicku, kde se kromě ALPH 133 staví i menší typové domy ALPH 86, nebo výstavbu dvojdomů ALPH 2100 ve Fryštáku nedaleko Zlína. Dále připravujeme výstavbu několika domů ve Zlínské části Nivy,“ říká ředitel divize pasivních domů, Karel Havlíček, https://alph.cz/domy/.

Ve Zlíně si připravují stavbu dopředu

Divize pasivních domů společnosti NWT je netypická tím, že si může stavbu domů předem připravit po jednotlivých dílech, které následně na místo samotné stavby přiveze již hotové. Vše začne přípravou projektu, kdy si investor může vybrat z několika dostupných typových domů, nebo může zvolit projekt individuální. Dále jsou k dispozici tzv. typové bloky, jež jsou předem typizované panely, ze kterých je rovněž možné dům postavit dle přání investora. Všechny tyto díly, bloky, nebo chcete-li panely se vyrábí z „rychlého chytrého betonu“ neboli Quick Clever Concrete. Jedná se o speciální a vysoce tekutý beton s výhodami tradičně vibrovaného a samozhutnitelného betonu.

Tyto prefabrikované panely se vyrábí v Hulíně, nedaleko Zlína a jednou z nesporných výhod těchto panelů je, že výroba probíhá v uzavřené hale a celý proces tudíž není závislý na počasí. Po vyrobení všech panelů a částí domu, se tyto panely převezou na místo stavby, kde jsou do sebe postupně poskládány jako Lego a vytvoří tak během pár hodin celé jedno patro domu. Velkou výhodou je snadná a rychlá montáž během několika hodin. Kvůli předvýrobě je u stavby minimum stěnových netěsností a tím pádem minimální narušení obálky celého domu. Všechny části domu do sebe pěkně zapadnou. V neposlední řadě je součástí panelů také rám z purenitu pro předsazenou montáž okna a příprava pro elektroinstalaci.

Propojení s nejmodernějšími technologiemi

Nechat si postavit dům od NWT s sebou přináší také spoustu výhod a moderních technologických vychytávek. Jednou z nich může být například „procházka“ samotným domem ještě před tím, než se vyrobí první prefabrikovaný panel. To je možné díky 3D projekci domu, kterou v NWT standardně provádějí. Díky tomu je možné projít si všechny místnosti a zákoutí domu a v případě potřeby je možné provést jakékoliv změny tak, aby byl koncový zákazník spokojen.

Mimo 3D vizualizace nabízí pasivní domy ALPH také řadu dalších praktických vychytávek. Takovým typickým příkladem je chytrá domácnost. Díky této technologii se dají naprogramovat světla ve vašem domě tak, aby svítila jak a kdy chcete, nastavit stínění žaluziemi, vytápění domu nebo klimatizaci a v neposlední řadě přístupový systém do domu. To vše je ale zlomek toho, co dnešní chytré domácnosti umí. Moderní pasivní domy dnes splňují opravdu vysoké uživatelské nároky a nabízí širokou škálu technologických možností, jak si dům upravit dle preferencí každého zákazníka.

Vize do budoucna

„Aktuálně máme rozdělané projekty v Těrlicku a ve Fryštáku, které budeme postupně dokončovat. Dále bychom se chtěli zaměřit na pokračování výstavby individuálních projektů rodinných i bytových domů. Máme také připraveno několik nových typových domů, které budeme postupně přidávat do naší nabídky. Lákají nás i developerské projekty, u kterých jsme schopni celý projekt navrhnout od samého začátku včetně modelace lokality, přípravy projektu, vizualizací až po samotnou realizaci stavby. Rádi bychom se také věnovali výstavbě domů se sociálními službami,“ dodává závěrem Karel Havlíček, ředitel divize pasivních domů, https://alph.cz/domy/.

Newsletter