Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do lehkého zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Tempo deflace na Slovensku v srpnu zpomalilo na 0,8 procenta

Tempo deflace na Slovensku v srpnu zpomalilo na 0,8 procenta z červencového rekordu 0,9 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Výsledek je v souladu s odhady analytiků.

V meziměsíčním srovnání se ceny zboží a služeb v srpnu snížily o 0,1 procenta po poklesu o 0,4 procenta v červenci. Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014, deflaci zaznamenala země i dříve.

Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Na Slovensku ale nezaměstnanost dosahuje dlouhodobých minim a země patří v EU mezi státy s nejrychlejším růstem ekonomiky.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze z června prohloubila výhled deflace na tento rok. Návrat k inflaci NBS očekává až v roce příštím.

Newsletter