Tempo růstu amerického průmyslu koncem roku zvolnilo

Aktivita zpracovatelského průmyslu Spojených států v prosinci vykázala nejpomalejší růst za posledních šest měsíců, výrazně zvolnil příliv nových zakázek. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Institut nákupních manažerů (ISM).     

Index aktivity se snížil na 55,5 bodu z listopadových 58,7 bodu a v porovnání s očekáváním 57,5 b. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Hodnota indexu se navíc drží na solidní úrovni a signalizuje, že zpracovatelský průmysl by stejně jako loni mohl být i letos jedním z motorů hospodářského růstu.     

Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí rostla tempem pět procent ročně. To je nejvíce za posledních 11 let. Ministerstvo tak zpřesnilo svůj předchozí odhad, podle kterého růst zpomalil na 3,9 procenta ze 4,6 procenta ve druhém čtvrtletí.     

Většina ekonomů podle agentury AP předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zpomalil na zhruba 2,5 procenta. Na letošní rok však ekonomové počítají s růstem kolem tří procent, což by představovalo nejrychlejší tempo od roku 2005. 

Newsletter