Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Těžba ropy v Libyi překročila po čtyřech letech milion barelů

Těžba ropy v Libyi poprvé po čtyřech letech překročila jeden milion barelů denně. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z libyjského ropného průmyslu. Státní ropná společnost NOC si přitom vytyčila cíl dosáhnout v těžbě úrovně milionu barelů denně do konce července.

K dosažení milníku napomohla podle zdrojů prozatímní dohoda s německou společností Wintershall o obnovení těžby. Libye vedla s touto firmou obchodní spor.

V důsledku vnitřních konfliktů a nízkých cen suroviny se příjmy z prodeje ropy v uplynulých čtyřech letech v Libyi propadly o 90 procent. Loni činily pouze 4,8 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard Kč) ve srovnání s 53 miliardami dolarů v roce 2012.

Libye upadla do chaosu po svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Země do té doby těžila kolem 1,6 milionu barelů ropy denně, poté však produkce výrazně klesla a dostala se až pod 200.000 barelů denně. Koncem loňského roku díky znovuotevření významných ropných terminálů dosáhla zhruba 700.000 barelů denně, na jaře si ale protesty a nepokoje vyžádaly uzavření dvou velkých ropných polí.

Libye je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Dohodou o omezení produkce, kterou členové OPEC uzavřeli s některými dalšími zeměmi loni a minulý měsíc ji prodloužili, však vázána není.

Newsletter