Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0860 za euro. Koruna drží zisky, avšak část jich smazala nad 24,70 za euro.

Těžba ropy v Rusku v dubnu mírně klesla, v březnu 30leté maximum

Těžba ropy v Rusku v dubnu mírně klesla na 10,84 milionu barelů z březnového téměř 30letého maxima 10,91 milionu barelů. Těžbu snížili hlavně velcí těžaři jako Lukoil, Gazprom Něfť a Gazprom. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku.

Informované zdroje z ministerstva agentuře Reuters řekly, že těžba v dubnu klesla hlavně kvůli sezonní údržbě ropných polí a rafinerií.

V tunách těžba činila 44,368 milionu. V březnu dosáhla 46,149 milionu tun.

Těžba Lukoilu se v dubnu snížila meziměsíčně o 1,1 procenta a firmy Gazprom Něfť o 1,2 procenta. Produkce Gazpromu klesla o 13,1 procenta. Gazprom je největším ruským producentem zemního plynu, těží však také relativně slušný objem ropy. Těžba největšího ruského těžaře ropy, firmy Rosněfť, v dubnu stoupla o 0,5 procenta.

Přední těžaři ropy se nyní snaží držet produkci vysokou, aby si ochránili svůj podíl na trhu. Tento krok však způsobil od poloviny roku 2014 prudký pokles cen ropy a vážné hospodářské problémy zemím, jejichž ekonomika je na prodeji ropy závislá. Minulý měsíc se těžařským zemím na jednání v Kataru nepodařilo uzavřít očekávanou dohodu o zmrazení těžby na lednové úrovni, která měla podpořit 

Newsletter