Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Tipy na nejkrásnější výlety v Luhačovicích a okolí

Luhačovice. Nádherné lázeňské městečko v horách, kam se jezdí odpočívat, poznávat i ochutnávat. Ať už jste tu na prodlouženém víkendu, na lázeňském pobytu nebo jenom tak na výletě, máme pro vás pár tipů na to, co si v Luhačovicích rozhodně nesmíte nechat ujít.

Co dělat v Luhačovicích

Když zrovna nebudete odpočívat v lázeňském parku, užívat si perličkovou koupel nebo masáž, vydejte se do města. Začít můžete v infocentru MDK Elektra na Masarykově ulici. Odtud startuje městská hra Hurá ven! pro děti. V Luhačovicích je pro děti taky hned několik hřišť, ta největší jsou u hotelu Ambrahotelu Pohoda a Pirátská zátoka u Luhačovické přehrady. U hotelu Vega navíc v létě mají nejdelší vodní skluzavku na Moravě. 

V íčku si ale můžete také vypůjčit přehrávač a pustit si do uší nového audioprůvodce Zvuková mapa Luhačovic. Je to neopakovatelný zážitek. Procházíte se lázněmi a povídáte si u toho s Leošem Janáčkem nebo Dušanem Jurkovičem. Hlasy jim propůjčili Arnošt Goldflam nebo Igor Bareš.

Infocentrum je také dobře zásobeno letáčky, mapami a průvodci. Ty nejkrásnější jsou z edice Prameny a z dílny Okrašlovacího spolku Calma. Provedou vás Příběhy domů a vil v Luhačovicích nebo unikátní Trasou Ptačích budek.

Na svých procházkách určitě neminete nově zrekonstruovanou kolonádu. Pořiďte si tady tradiční nebo nové pítko z dílny místních i přespolních designérů (třeba v designovém obchůdku Labuť)  a projděte se po pramenech. Každý chutná jinak.

přehrady si můžete půjčit paddleboard nebo šlapadlo, projet se na bruslích, okoupat se v aquaparku.

Co dělat v Luhačovicích, když prší

I takové dny jsou. Dny, kdy po oknech stékají těžké kapky a vy před sebou máte spoustu hodin nicnedělání. Kdyby se vám zajedlo, máme pár tipů na aktivity v Luhačovicích, když prší.

Muzeum luhačovického Zálesí je tak trochu schované po straně MDK Elektra na Masarykově ulici. Najdete tu ale skvělé výstavy, je tu Kabinet Dušana Jurkoviče, mají tu spoustu opravdu výborně zpracovaných publikací o Luhačovicích, o lidech, kteří jimi prošli, o architektuře i o okolí.

V místní pražírně Lázeňská káva pravidelně pořádají prohlídky, cupping i školy kávy. Mrkněte, jestli se nějaká nekoná právě ve vašem termínu.  Můžete se také mrknout na místo, kde se plní Vincentka. Je to docela zážitek.

Protože jsme v lázních, deštivé dny vybízí ke koupání nebo wellness. Velká část hotelů má wellness nebo bazény otevřené i pro veřejnost. Doporučujeme wellness v Alexandrii, na Valašsce nebo na Pohodě a Ambře. První republiku zažijete v hotelu Radun v Bílé čtvrti, opravdový relax zase v Augustiniánském domě s relaxační jurtou a smyslovou zahradou. Skvělá je také Lázeňská plovárna.

Kam na procházku z Luhačovic

Kdo má toulavou, může vyrazit z Luhačovic na krátkou nebo delší procházku. Pěšky se projdete po turistických trasách, kolo si můžete půjčit v hotelu nebo v cykloprodejně BIFU u nádraží.

Nejkrásnější pěší procházky z Luhačovic vedou: 

  • z centra na Obětovou, Velkou Kamennou nebo Gáborku,
  • podvečerní procházkou na Jezírko lásky,
  • o něco delší trasa na Petrůvku, odkud jsou nádherné výhledy,
  • z Pozlovic do Podhradí a na zříceninu Starý Světlov,
  • na Komonec nad Pozlovicemi,
  • za výhledy do rozkošné vesničky Řetechov nad Luhačovicemi,
  • celodenní procházkou k malebnému poutnímu kostelu Malenisko v Provodově.

Na kolo z Luhačovic vyrazte: 

Kam na výlet do okolí Luhačovic

Kdo by chtěl vyrazit na větší výlet, existuje pár míst, kam se z Luhačovic hravě dostanete vlakem nebo autobusem.

Zlín a okolí

Do Zlína jezdíme za architekturou, uměním, atmosférou studentského města s nádhernými parky, za Zlínským architektonickým manuálem a za opravdu výbornou gastronomií.

Co si nikdy nenecháme ujít je 21. budova a uličky továrního areálu, 14|15 Baťův institut s knihovnou, galerií a muzeem, Filmový uzelPamátník T. Bati a parky v centru. Jsou tu ale také galerie nebo Divadlo Zlín, spousta kaváren a restaurací.

Otrokovice a okolí

Do Otrokovic jezdíme hlavně za sportem. Paddleboardy, Baťův kanál, cyklostezky. Kdo jede na bajky, na silničku nebo za jinými sporty, může najít inspiraci na webu Zlínsko-luhacovicko.cz, kde se věnují aktivní turistice po okolí městečka.

Vizovice a okolí

Trnkové království s nádherným zámkem, s romantickou zříceninou hradu nad městem, ale taky s moderní architekturou v podobě pavilonu Expo Milan 2015.

Jedním z největších lákadel je Zámek Vizovice, který je nádherně opravený a na jeho nádvoří najdete také čokoládovnu nebo galerii s vánočními ozdobami.

Do Vizovic se ale samozřejmě jezdí také za tekutým stříbrem Rudolfa Jelínka, takže se nezapomeňte objednat na prohlídku Distillery Landu, kde se dozvíte všechno o tom, jak se rodí valašský poklad – slivovice.

Z Vizovic vede spousta nádherných tras, které rádi popisují výletníci Zlínska a Luhačovicka. „Se psem nejraději chodíme na Janův hrad. Je tu klid, jsou tu nádherné výhledy a Vizovice máte jako na dlani,“ říká výletníce Míša Vlková. Její trasy a tipy na procházky najdete také na webu Zlínsko a Luhačovicko.

Valašské Klobouky a Bílé Karpaty

Bílé Karpaty a celé okolí Valašských Klobouk je prostě srdcovka. Nádherní lidé, kraj plný řemesel, zajímavá gastronomie, kterou rozvíjí ti, co se z velkých měst vrátili domů. Krásných míst je tu nepočítaně, tak vyberme alespoň ZávršíPloštinu, pozorovatelnu Durch, sklářskou osadu SidonieVršatecká bradla a sezónní bistro Na Kopci v Bojkovicích.

Uherský Brod a okolí

Do Brodu je to z Luhačovic co by kamenem, vláček jezdí každou chvíli a v Brodě je všechno po ruce. Planetární stezka, koupaliště Delfín, Muzeum Jana Amose Komenského, digitální Planetárium i maličké kavárny, jako je třeba MIMA. Navíc jen kousek do slováckých vinohradů nebo na Lopeník a Velkou Javořinu.

Kde jíst

V Luhačovicích i okolí máme pár srdcovek. Skvělých restaurací je tam hned několik, vyzkoušet ale určitě musíte luhačovický Francouzskou restauraci Alexandria nebo restauraci Republika hotelu Radun. Hodí se také zajít u kolonády do Salon de Thé nebo Racka.  V okolí pak rozhodně nezapomeňte na Bistro Na Kopci v BojkovicíchBistro U Dálnice na Kudlově (Zlín)La Villu ve Zlíně, Bistrotéku Zlín, Zámek Wichterle Slavičín, Vlachovské mýto ve Vlachovicích, Besedu ve Valašských KloboukáchPanoptikum v Uherském Brodě. Kavárny raději ani vypisovat nebudeme, najdete je na blogu. A máte co dělat!

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Newsletter