Tipy pro zvýšení testosteronu v létě

Počasí se oteplilo, a to je pro nás dobrá zpráva. Zejména pro ty, kteří pociťují příznaky nízkého testosteronu. S létem přichází spoustu možností, jak si hladinu tohoto důležitého hormonu zvýšit. „Nízká hladina testosteronu s sebou mimo jiné nese také deprese a stres. S tím je spojena také zhoršená schopnost koncentrace nebo zhoršená paměť. Mnoho mužů si testosteron spojuje zejména se svalnatým tělem, případně se sexuální výkonností, je však pravdou, že má velký vliv také na psychiku. Muži s vysokou hladinou testosteronu jsou odvážnější, pozitivnější a jde z nich přirozený respekt,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS, primulus.cz.

Mezi příznaky nízkého testosteronu, na které byste si měli dát pozor, patří:

  • Nadváha
  • Snížená sexuální touha
  • Nevysvětlitelná únava
  • Depresivní nálada
  • Méně silná erekce
  • Snížená svalová hmota
  • Snížená pevnost a hustota kostí

Ne všichni muži, kteří mají tyto příznaky, však musí mít nutně nízký testosteron do té míry, že potřebují substituční léčbu. Použijte níže uvedené tipy a zkuste si během léta zvýšit hladinu přirozenou cestou!

Vyjděte ven

Výzkumy ukazují, že vitamin D pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu, a nejpřirozenějším způsobem, jak získat dostatek vitaminu D, je zajistit si dostatek slunečního svitu. Nezapomínejme ale, že jsme v posledních letech zažili opravdu horká léta. Velmi teplé počasí může představovat vysokou zátěž na lidský organismus a může hrozit přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nápojů a minerálních vod,“ říká Mgr. Michael Matějka, meteorolog z Meteocentra, poskytovatele volně dostupné aplikace „Počasí a radar Meteocentrum,“ která je ke stažení v Google Play. Případně můžete užívat i doplněk stravy, pokud vám rozvrh nedovolí chodit ven v denních hodinách.

Jezte zdravěji

Strava s vysokým obsahem kvalitních tuků a nízkým obsahem cukru může pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Buďte rádi, že si léto žádá spíše lehčí jídla, jako je salát, a ne zbytečně tučné pokrmy. Přihoďte do salátu avokádo a olivový olej, abyste ze zdravých tuků vytěžili maximum. Léto je také obdobím grilování, takže bílkoviny můžete získat z masa. Když už budete v tom, vezměte si menší kousky masa a přihoďte je do salátu!

Cvičte

Zdravějším stravováním a cvičením byste měli dosáhnout úbytku hmotnosti. Vzhledem k tomu, že nadváha je jedním z příznaků nízkého testosteronu, postaráte se o problém dvěma řešeními. I když úbytek hmotnosti není vaším zájmem, nikdy není na škodu být dietnější nebo aktivnější. Cvičte, jak vám to vyhovuje. Zvedejte činky, sportujte, hýbejte se! Pokud něco děláte, máte správný směr. Pokud máte málo času, podívejte se na vysoce intenzivní intervalový trénink. Jedná se o velmi intenzivní tréninky, které trvají krátkou dobu (přibližně 20 minut nebo méně). Měli byste být schopni vměstnat je do svého rozvrhu!

Odpočiňte si a prospěte se

Chronický nebo špatný stres může způsobit nízkou hladinu testosteronu, proto je dobré snažit se relaxovat, kdykoli to jde. Léto je především o užívání si pěkného počasí a dovolené. Ujistěte se, že je pro vás prioritou také spánek. Příliš mnoho lidí je vinno tím, že zůstávají vzhůru dlouho do noci, zatímco jen surfují na sociálních sítí. Pravděpodobně jste už slyšeli, že tělo se během spánku samo opravuje a uzdravuje, a je to pravda, i pokud jde o hladinu testosteronu. Až se příště budete dívat na hodiny a přemýšlet, zda byste měli jít spát, zeptejte se sami sebe, zda to, co děláte, je důležitější než nechat své tělo odpočívat.

Užívejte doplňky stravy s hořčíkem a zinkem

Doplňování hořčíku a zinku zvyšuje hladinu testosteronu. „Nedostatek hořčíku je velmi častý, a proto užívání doplňku stravy může mít opravdu velký význam. Navíc uvolňuje svaly a pokud jej aplikujete před spaním, bude se vám mnohem lépe usínat,“ doporučuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS, primulus.cz.

Léto je skvělou záminkou k tomu, abyste se dostali do formy, vyrazili ven, odpočívali a užívali si slunce! Dobrou zprávou je, že všechny tyto aktivity prospějí i vašemu zdraví.

Newsletter