Tripartita bude jednat o stavební novele či o zákoníku práce

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes společně jednat o přípravě novely stavebního zákona či o odměňování pracovníků ve službách státu. Tripartita začne také debatovat o chystané novele zákoníku práce. Jako na každém zasedání se bude věnovat i čerpání peněz z EU.

O stavu příprav změn stavebního zákona jednala tripartita už několikrát. Novela by podle vlády měla pravidla zjednodušit a povolovací řízení zrychlit. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že sjednotit do jednoho procesu by se mělo územní a stavební řízení s hodnocením dopadů na životní prostředí (EIA). Výsledkem by mělo být jediné povolení. Zkrátit by se měly i lhůty pro soudní přezkoumání žalob proti navrženému stavebnímu řešení.

Návrh na změny odměňování státních zaměstnanců připravilo ministerstvo práce. Podle něj by díky změnám stát mohl do svých služeb přilákat mladé i experty z firem. Počítá se i s náborovými příspěvky, s tarifem 200 procent pro odborníky i rychlejším růstem výdělků vysokoškoláků. Víc zvýšit by se měly také tarify lidem na ministerstvech a v 11 centrálních úřadech než státním zaměstnancům v ostatních institucích, pracovníci v ústředí prý pobírají méně.

Rozporné reakce vyvolává návrh nového zákoníku práce, který nově upravuje počítání dovolené, práci z domova, proplácení pohotovosti či převedení pracovníků na jinou práci. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Zaměstnavatelé mají k předloze řadu připomínek.

Newsletter