Trump mluvil s mexickým prezidentem o zdi na hranicích

Spojené státy mají právo postavit na hranici s Mexikem zeď, která je bude chránit před nelegální migrací a kriminalitou. Prohlásil to republikánský prezidentský kandidát Donald Trump po nečekaném setkání s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem, který se dosud vyjadřoval o Trumpových nelichotivých slovech na adresu Mexičanů velmi kriticky. Americký miliardář sice během setkání, které rozlítilo řadu obyvatel Mexika, zvolil smířlivější tón, ze snahy omezit příliv Mexičanů do USA však neustoupil.

„Bavili jsme se o zdi, ne o tom, kdo ji bude platit, na to dojde později,“ řekl po setkání novinářům Trump, který dříve rozhněval mexické představitele slovy, že na hranicích bude stát zeď, za kterou zaplatí Mexiko.

Sám Peňa Nieto, který jej v minulosti přirovnal k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, dnes uvedl, že mexická vláda chce dobré vztahy s americkým prezidentem, ať jím bude kdokoli. Trumpovi na druhou stranu připomněl, že všichni Mexičané si zaslouží jeho respekt.

Trump dorazil do mexické metropole jen několik hodin před zásadním projevem na téma boje proti ilegální imigraci, který se chystá pronést v arizonském Phoenixu. Pro Trumpa je to jedno z klíčových témat kampaně. Republikánský kandidát na začátku kampaně v době primárek řekl, že hodlá vyhostit všech odhadovaných 11 milionů lidí, kteří ve Spojených státech žijí nelegálně. Nicméně v poslední době – ve snaze získat na svou stranu více umírněných voličů – naznačil, že je ochoten zmírnit své stanovisko.

Během mexického setkání prohlásil, že jeho firmy zaměstnávají mnoho Mexičanů a že prosperující Mexiko je v nejlepším zájmu Spojených států. Obě země by podle něho měly společně bojovat proti drogovým kartelům, které ohrožují bezpečnost na obou stranách hranice. Zmínil rovněž nutnost aktualizovat severoamerickou obchodní dohodu NAFTA, která je podle něho zaostalá a přináší více Mexiku než USA.

Mexický prezident pozval na schůzku Trumpa stejně jako jeho demokratickou sokyni Hillary Clintonovou, která se k pozvánce zatím nevyjádřila. Trumpova návštěva však vyvolala prudce negativní reakce od části veřejnosti i politiků, včetně bývalých prezidentů Felipeho Calderona či Vicenteho Foxe, podle nichž Peňa Nieto neměl muže s otevřeně nepřátelskými postoji do země zvát. Mnohým vadí, že se Trump nikdy neomluvil za to, že Mexičany během kampaně před primárkami označil za násilníky a zločince.

Newsletter