Turci obvinili dva Čechy z příslušnosti k teroristické organizaci

Turecká policie obvinila dva Čechy, které zadržela v minulých dnech na svém území, z příslušnosti k teroristické organizaci. ČTK to dnes řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Česká strana má podle ní informace o zadrženém muži a ženě od 13. listopadu, kdy se údajně pokusili přejít z Turecka do Iráku a při hraniční kontrole se u nich našly materiály, které zmiňují kurdské milice YPG, které Turecko považuje za teroristickou organizaci. Turecký list Daily Sabah předtím oznámil, že dvojice byla zatčena ve středu při pokusu překročit tureckou hranici se Sýrií.

Zadržení jsou podle Lagronové v provincii Şirnak a česká diplomacie se nyní snaží o jejich deportaci do Česka. Informace o případu má Česko od právníka, který byl dvojici přidělen.

 

„V Turecku platí přísné protiteroristické zákony, které nám zabraňují v kontaktu s nimi (zadrženými), takže se snažíme aspoň o kontakt s jejich tureckým právníkem, který jim byl přidělen,“ uvedla mluvčí.

Podle Daily Sabah Turci zadrželi Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase při své první operaci proti zahraničním bojovníkům YPG.

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.

Lagronová upozornila, že české ministerstvo řešilo podobnou situaci Všelichové už v létě, kdy byla zadržena v Kurdistánu. České úřady se tehdy úspěšně snažily docílit jejího vyhoštění, aby tam neskončila ve vězení.

Newsletter