Twisto slaví 10 let. Do druhé dekády fintech vstupuje s novým vlastníkem

  • Twisto během 10 let ukázalo Čechům moderní platební nástroje včetně odložených plateb nebo nákupu na třetiny.
  • Twisto ve své historii zprostředkovalo 33 milionů transakcí v hodnotě 20 miliard korun, vyzkoušelo ho 1,6 milionu uživatelů a je dostupné pro 29 tisíc obchodníků včetně Allegra, AboutYou, Astratexu, Rohlíku, Foodory a dalších.
  • Českou společnost nyní koupil zahraniční fintech Param, transakce již byla schválena Českou národní bankou.
  • S novým partnerem Twisto plánuje dosáhnout ziskovosti do konce roku, expanzi do západní Evropy a nabídnout zákazníkům další nové platební inovace.

 Jeden z prvních českých fintechů Twisto slaví 10 let. V roce 2013 se stal prvním, kdo do Česka přivedl koncept Buy Now Pay Later (BNPL) služeb, jako jsou odložené platby po vyzkoušení a nově platby na třetiny. Twisto působí kromě Česka také v Polsku a za svou historii zprostředkovalo 33 milionů transakcí v celkové hodnotě přes 20 miliard korun. Zakladatel Michal Šmída společně s dalšími investory v roce 2021 firmu prodal za více než 2 miliardy korun a završil tak její startupovou cestu. Nyní Twisto koupil největší turecký fintech Param. Služby pro zákazníky ani e-shopy se nemění. S novým, finančně silným majitelem Twisto plánuje dosáhnout ziskovosti, expandovat do západní Evropy a přinést na své trhy další platební inovace.

„Twisto jsme založili v roce 2013, abychom přinesli novinku do české e-commerce a zavedli novou inovativní platební metodu, která tou dobou získávala na úspěchu v zahraničí. Když vidíme statistiky z USA, kde devět z deseti startupů do pěti let skončí, uvědomuji si, jak obrovského úspěchu Twisto dosáhlo. Jsme tu deset let, máme skvělý tým čítající téměř 200 lidí a služby, které lidé rádi využívají. Naše cesta se vyvíjela různými směry – někdy se věci dařily, někdy jsme museli dělat kompromisy a činit těžká rozhodnutí. Ve výsledku je za námi velice úspěšných prvních deset let a za to bych chtěl poděkovat našim klientům i celému Twisto týmu,“ hodnotí Michal Šmída.

Twisto vzniklo s cílem nabídnout spotřebitelům jednoduché digitální platby. Se svými odloženými platbami po vyzkoušení se stalo prvním poskytovatelem BNPL v České republice a dodnes si drží místo jedničky na trhu, a to i přes množící se lokální i zahraniční konkurenci. V roce 2018 rozšířilo své služby i do Polska, na začátku roku 2022 spustilo významnou produktovou novinku Nákup na třetiny. Služby Twista jsou dostupné pro 29 tisíc e-shopů a dosud si je vyzkoušelo 1,6 milionu uživatelů v Česku i Polsku. Uživatelé zaplatili s Twistem celkem 33 milionů transakcí v hodnotě 20 miliard korun. Jen za minulý rok Twisto zprostředkovalo přes 9 milionů transakcí.

Do nové dekády s novým majitelem

Twisto u příležitosti desetiletého výročí představilo svého nového majitele, největší turecký fintech Param, jehož služby využívají obchodníci jako IKEA, Deichmann, Carrefour či Burger King. Fintech nabízí řadu finančních služeb jednotlivcům i podnikům. Jako jediná turecká společnost zaměřená na elektronické peníze vydává Param platební karty pod čtyřmi karetními schématy: Mastercard, Visa, Discovery a Troy. Param poskytuje širokou řadu produktů pro podniky i jednotlivce, ať už jde o PSP brány, digitální peněženky, věrnostní programy, vydávání platebních karet, vlastní BNPL či poskytování financování.

Díky vysoké profitabilitě ihned od svého vzniku v roce 2014 se společnosti daří kontinuálně růst a investovat. Za posledních dvanáct měsíců Param zprocesoval platby v hodnotě 4,12 miliard euro (99,7 miliard korun). V dalším růstu Param podporují investoři včetně Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a fondů CEECAT či Revo Capital. Akvizici Twista již schválila Česká národní banka (ČNB).

„Vizí společnosti Param je zjednodušit a zlepšit prostřednictvím finančních technologií život každého a všude. Udržujeme si pozici průkopníka a lídra na trhu v Turecku, kde pokračujeme v dvouciferném růstu objemu i hodnoty generováním čistého zisku. Naše strategie růstu, včetně expanze na nové trhy, zahrnuje jak organickou, tak anorganickou expanzi. Kupujeme společnosti nebo investujeme do společností, které nám pomáhají urychlit vstup na trh, získat přístup k novým zdrojům a přidat hodnotu našemu podnikání a také podnikání našich zákazníků. V souladu s naší vizí a agresivní, avšak zdravou a udržitelnou strategií expanze jsme se prioritně zaměřili na evropský trh. Již před časem jsme zahájili činnost ve Spojeném království. A nyní díky vysoce kvalifikované pracovní síle, technologiím a licencím společnosti Twisto urychlíme vstup na trh a expanzi v Německu, Nizozemsku, Francii, Itálii, Španělsku, Rumunsku, Polsku a České republice, kde představíme naše špičková individuální finanční a komplexní vestavěná finanční obchodní řešení na evropském trhu,“ říká Emin Can Yılmaz, CEO a zakladatel Paramu.

„V Paramu jsme našli finančně a produktově silného partnera s bohatými zkušenostmi v platbách a ziskovým obchodním modelem. Věříme, že díky tomuto know-how Param významně přispěje k dalšímu udržitelnému růstu Twista. Jsme blízko k dosažení ziskovosti poprvé od našeho vzniku. Do té doby můžeme s jistotou podpory od Paramu pokračovat v hledání nových kvalitních příležitostí pro další růst. Jako první plánujeme expandovat do západní Evropy,“ představuje Šmída nejbližší plány českého fintechu.

Více o Twistu

Twisto je chytré řešení pro platby a nakupování. V roce 2013 jako první do Česka přivedlo odložené platby po vyzkoušení. Díky těm mohou zákazníci na jedno kliknutí a bez registrace nakoupit online a zaplatit až po vyzkoušení, nejpozději do 30 dnů. Populární novinkou je také služba Nákup na třetiny bez navýšení, díky které lze bez registrace a poplatků rozdělit větší nákup na tři platby. Registrovaní uživatelé mají možnost využít k placení fyzickou či virtuální Twisto kartu od Mastercard, zaplatit mobilem přes Apple Pay nebo Google Pay, platit faktury vyfocením nebo rozdělovat společný účet mezi kamarády. V roce 2018 Twisto expandovalo do Polska. Celkem Twisto ve své historii zprostředkovalo přes 33 milionů transakcí v hodnotě 20 miliard korun.

Více o Paramu

Param je lídrem na trhu a průkopníkem v oblasti fintechu v Turecku, za kterým stojí přední mezinárodní private equity firmy a fondy, včetně Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), CEECAT, Alpha Associates a RevoCapital. Param je vysoce ziskový a od svého založení v roce 2014 dosahuje kladného hospodářského výsledku EBITDA. To bylo hnacím motorem zakladatelů a zajišťuje odolnost v dobách volatility trhu. Zároveň tak tvoří silnou kapitálovou základnu pro expanzi. Společnost nabízí malým a středním podnikům i velkým korporacím širokou škálu „pro max“ finančních řešení, včetně sofistikovaných online a offline platebních řešení, věrnostních služeb pro zákazníky, služeb peněženek, předplacených karet, inkasa a vlastní služby BNPL a půjček pro malé a střední podniky s názvem Kredim a uživatelsky přívětivých, bezpečných a bezproblémových platebních zkušeností prostřednictvím svých digitálních řešení pro fyzické osoby. Do portfolia společnosti Param patří významní obchodníci, jako jsou Shell, Michelin, Henkel, Trendyol, Getir, n11.com, hepsiburada.com, Carrefour, Marshall, Panasonic, Deichmann,Burger King, IKEA, Kiko, Hopi a další.

Newsletter