Uber sestavil poradní výbor pro působení na vlády ve světě

Přední světový provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies sestavil osmičlenný poradní výbor, který bude americké firmě pomáhat s přesvědčováním vlád a úřadů po celém světě. Jsou v něm například lidé z administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy nebo bývalá místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová, napsala agentura Bloomberg.

Uber, který byl v roce 2009 založen v San Francisku, v posledních letech mohutně expanduje po celém světě. Dostává se přitom do střetů s vládami a úřady jednotlivých zemí a měst. Tradiční taxislužby firmu obviňují z nekalé konkurence, protože Uber často obchází přísné regulační předpisy. Firma se v poslední době začíná snažit o kooperativnější přístup.

Členy výboru jsou z Američanů první Obamův ministr dopravy Ray LaHood a bývalá šéfka Obamovy rady pro domácí politiku Melody Barnesová. Z dalších mezi ně vedle nizozemské podnikatelky Kroesové patří například bývalý premiér Peru Roberto Danino nebo saúdská princezna Ríma as-Saúd.

„Telefonní aplikace jako Uber mohou podstatně zlepšit dopravu ve městech, aniž by to daňového poplatníka cokoli stálo,“ uvedl ve sdělení firmy její hlavní poradce David Plouffe, který dříve působil jako Obamův poradce.

Rada se bude scházet dvakrát do roka. Její členové budou odměňováni firemními akciemi, sdělil mluvčí Uberu bez dalších podrobností.

Mobilní aplikace Uber umožňuje zákazníkům spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na zadané místo. Od roku 2014 Uber podniká také na českém trhu.

Newsletter