Údajná dohoda: Rusko a USA umožní Asadovi odchod ze Sýrie

Spojené státy a Rusko se dohodly, že v rámci jednání o politickém řešení syrského konfliktu umožní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi uchýlit se do ciziny. Napsal to dnes panarabský list Al-Haját. Podobné informace o souhlasu Ruska s odstoupením Asada se objevily také v minulosti, ale nepotvrdily se.

Al-Haját, považovaný za nejčtenější list v diaspoře Arabů na Západě a vycházející také v blízkovýchodních zemích, s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj napsal, že americký ministr zahraničí John Kerry už o dohodě týkající se Asada informoval arabské partnery. Zdůraznil prý ale, že „čas a politický kontext jsou zatím nejasné“. Dohoda je podle zdroje vítána mezi členy Rady bezpečnosti OSN.

Rusko je kromě Íránu hlavní Asadův spojenec a od loňska mu pomáhá v syrské válce také vojensky. Ve středu ruská agentura RIA Novosti zveřejnila svůj rozhovor, v němž syrský prezident poskytl svou představu o budoucím uspořádání Sýrie. Podle něj nebude problém dohodnout se na vládě národní jednoty, v níž budou i zástupci opozice a nezávislí.

Opozice však na jeho výroky reagovala ujištěním, že žádná vláda nebude legitimní, pokud Asad zůstane v úřadě.

Asad, jehož armáda nedávno dobyla historickou Palmýru, také tvrdil, že novou ústavu je možné sestavit do několika týdnů. Těmito otázkami se mají zabývat mírová jednání, jejichž třetí kolo se má v dubnu konat v Ženevě.

Newsletter